Przejdź do treści


Grybów. W potoku przy ulicy Zdrojowej znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej

Mieszkaniec Grybowa podczas spaceru w potoku przy ulicy Zdrojowej znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

6 sierpnia dyżurny Komisariatu Policji w Grybowie otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu w potoku przy ulicy Zdrojowej. Znajdujący się w wodzie pocisk, pokryty korozją, został dostrzeżony przez mieszkańca Grybowa. Funkcjonariusz z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej specjalizujący się w rozpoznawaniu i unieszkodliwianiu materiałów wybuchowych przybył na miejsce i potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski, długości 30 cm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Do czasu przybycia specjalistycznego patrolu saperskiego z Krakowa, obszar ten był pilnie strzeżony przez lokalnych policjantów z Grybowa.

W dniu wczorajszym na miejsce przybyła załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Niebezpieczna pozostałość po wojnie została zabezpieczona przez krakowskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowana na poligon celem neutralizacji.

Co zrobi w przypadku znalezienia niewybuchu? 
W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić Policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu!
Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.

/źródło: KMP Nowy Sącz