Przejdź do treści

Grybów. Policjanci odzyskali część pieniędzy wyłudzonych przez fałszywego pracownika banku

zdjecie ilustracyjne - foto. pixabay.com

Policjanci z Grybowa odzyskali część pieniędzy, które zostały wyłudzone przez fałszywego pracownika banku. Oszuści ciągle próbują różnymi sposobami ukraść nasze oszczędności, ale tym razem dzięki determinacji grybowskich policjantów ponad połowa skradzionych pieniędzy wróciła do właściciela.

Pod koniec września do Komisariatu Policji w Grybowie zgłosił się mężczyzna, który stracił swoje oszczędności. Mieszkaniec Grybowa otrzymał telefon od mężczyzny podającego się za pracownika banku, który poinformował go, że konieczne jest zabezpieczenie jego transakcji sprzedaży na popularnym serwisie ogłoszeniowym przy użyciu kodów BLIK. Nieświadomy zagrożenia mężczyzna, wielokrotnie podał te kody myśląc, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku.

Gdy mieszkaniec Grybowa zdał sobie sprawę, że z jego konta zniknęło 8 tysięcy złotych niezwłocznie powiadomił o tym policję. Grybowscy policjanci podjęli natychmiastowe działania i udało im się zabezpieczyć około 5 tysięcy złotych, które oszust przelał na inne konto. Te środki zostaną teraz zwrócone prawowitemu właścicielowi.

Policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się oszukać przez fałszywego pracownika banku:

  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku.
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego lub pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie przekazuj kodów BLIK ani nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

/źródło: KMP Nowy Sącz