Przejdź do treści


GDDKiA unieważniła przetarg na budowę łącznika obwodnic w Chełmcu

Obwodnica Północna - Fot. Nowy Sącz Info

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła przetarg na budowę 1,5-kilometrowego łącznika obwodnic w Chełmcu. Powodem unieważnienia przetargu było otrzymanie ofert, znacznie przekraczających zaplanowany budżet. GDDKiA na budowę łącznika obwodnic przewidziała 32 mln zł, w postępowaniu przetargowym otrzymała jednak dwie oferty znacznie przekraczające zaplanowany budżet (na kwotę 55,2 mln zł oraz 56,8 mln zł).

Unieważniony przetarg został ogłoszony w trakcie kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Kiedy to ministrowie a nawet sam Premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński odwiedzili Nowy Sącz aby poprzeć Iwonę Mularczyk w walce o fotel prezydenta miasta. Ogłoszenie przetargu zapowiedział Andrzej Adamczyk minister infrastruktury i budownictwa podczas wspólnej konferencji prasowej z Iwoną Mularczyk w Nowym Sączu – Decyzja środowiskowa otwarła nam możliwości realizacyjne. Obwodnica Chełmca jest wpisana w program budowy dróg krajowych, ma zabezpieczone finansowanie. Mamy nadzieję, że na przełomie 2020-2021 roku obwodnica Chełmca będzie w pełni funkcjonalna i przejmie ten ruch, który dzisiaj generuje bardzo duże problemy w Nowym Sączu – mówił wówczas minister Adamczyk.

GDDKiA zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu, ale jego data nie jest jeszcze znana. Według rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025) łącznik powinien zostać wybudowany w latach 2017 – 2020. Jeśli zatem warunki przetargu się nie zmienią, nie będzie szans na zakończenie inwestycji z końcem 2020 roku. Planowany minimalny termin realizacji zamówienia wynosi 26 miesięcy.