Przejdź do treści


Dzisiaj pod lupą sądeckiej drogówki pasy i foteliki bezpieczeństwa

Kontrola drogowa – fot. KMP Nowy Sącz

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Pasy”. Podczas akcji będą zwracać szczególną uwagę na to czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.
Stosowanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu.
Warto także podkreślić, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa „zakłada”, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.
Pasy bezpieczeństwa są równie ważne dla kierującego pojazdem jak i pasażerów. Musimy pamiętać, że pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, bowiem swoim ciałem z dużą siłą uderzają w osoby podróżujące z przodu.
Fotelik bezpieczeństwa chroni nasze dziecko!
Rodzice i opiekunowie coraz lepiej rozumieją, że młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka.

  • • Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm.
  • Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Zawsze należy przewozić małego pasażera zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci. Jazda bez wymienionych urządzeń to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć nad przednim fotelem uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.
Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze, zapięte pasy bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci fotelik bezpieczeństwa mogą ocalić nasze życie.

Źródło: www.policja.pl (BRD KGP). Foto: KMP Nowy Sącz