Przejdź do treści

Działania policjantów z lądu i powietrza na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się epidemii

policyjny dron - fot. KMP Nowy Sącz

Każdego dnia policjanci prowadzą działania mające ograniczyć  rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Wśród takich działań znajduje się między innymi sprawdzanie czy osoby objęte kwarantanną pozostają w izolacji oraz weryfikacja przestrzegania nowych, zaostrzonych przepisów związanych z przemieszczaniem się i gromadzeniem . W swoich działaniach policjanci niejednokrotnie korzystają ze wsparcia strażników miejskich i żołnierzy, ale wykorzystują także służbowe rowery, quada i policyjnego drona.

Mając na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego policjanci, żołnierze oraz strażnicy miejscy, patrolują ulice, parki i zieleńce sprawdzając, czy wprowadzone dla bezpieczeństwa mieszkańców przepisy są przestrzegane. W działaniach wykorzystują także służbowe rowery i terenowego quada oraz drona, dzięki czemu mają większe możliwości weryfikacji miejsc w których dochodzi do grupowania się osób. Za pomocą drona monitorują rozległe tereny m.in. parków miejskich, bulwarów i osiedli mieszkaniowych, tak aby podjąć interwencję wobec osób naruszających zakaz gromadzenia się.

Funkcjonariusze kontrolują także przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników.
Przy pomocy urządzeń nagłaśniających znajdujących się w radiowozach, policjanci podają specjalne komunikaty informujące mieszkańców o wprowadzonych obostrzeniach. W tych działaniach Policję wspomogła Straż Miejska i Straż Pożarna. Strażnicy oraz druhowie z terenu powiatu nowosądeckiego, używając urządzeń nagłaśniających odtwarzają komunikaty dla mieszkańców.

W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Pamiętajmy, że wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich.

/źródło: KMP Nowy Sącz