Przejdź do treści


Dwie sądeczanki padły ofiarą oszustów

fot. pixabay.com

Dwie mieszkanki Nowego Sącza padły ofiarą oszustów. Kobieta podszywająca się pod funkcjonariuszkę policji oraz jej wspólnik doprowadzili do utraty znacznej sumy pieniędzy i biżuterii.

W czwartek 29 lutego około godziny 16, 72-letnia mieszkanka Nowego Sącza zgłosiła się do lokalnej policji, informując o utracie niemal 17 tys. złotych w wyniku oszustwa. Kilka godzin wcześniej, nieznajoma kobieta, podszywająca się pod funkcjonariuszkę policji, skontaktowała się z seniorką i poinformowała ją, że w okolicy działa grupa przestępcza okradająca starszych ludzi. Pod pretekstem zabezpieczenia oszczędności ofiary, kobieta skłoniła ją do spakowania pieniędzy i pozostawienia ich przed drzwiami mieszkania. Następnie, pieniądze zostały odebrane przez wspólnika oszustki.

Wkrótce potem, w podobny sposób została oszukana kolejna mieszkanka Nowego Sącza, która zgłosiła się do policji dwie godziny po pierwszym incydencie. Również do niej dzwoniła rzekoma funkcjonariuszka, a sprzed drzwi jej mieszkania mężczyzna odebrał zapakowaną złotą biżuterię o wartości 3 tys. złotych oraz 12 tys. złotych w gotówce.

W związku z tymi zdarzeniami policjanci prowadzą intensywne czynności, równocześnie apelując do osób starszych o zachowanie rozwagi i ostrożności. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach.
  • Nie należy udzielać informacji ani potwierdzać swojej tożsamości na żądanie telefoniczne domniemanych funkcjonariuszy.
  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom.
  • Nigdy nie należy ujawniać haseł ani loginów do bankowości elektronicznej, ani też przelewać całych oszczędności na inne konta bankowe.
  • W przypadku podejrzenia oszustwa telefonicznego, należy zakończyć rozmowę i niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. W ten sposób można uniknąć wpadnięcia w sidła oszustów, dbając o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych osób.

/źródło: KMP Nowy Sącz