Przejdź do treści


Było bezpieczniej, a co najważniejsze nikt nie zginął – podsumowanie policyjnej akcji „ZNICZ 2019” na Sądecczyźnie

Drogówka - Zdjęcie KMP Nowy Sącz

Brak ofiar śmiertelnych, mniej ujawnionych nietrzeźwych kierowców, jak również mniejsza liczba wypadków drogowych, kolizji i osób rannych to bilans tegorocznej akcji „Znicz” w porównaniu do ubiegłorocznych działań. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających miejsca pochówku swoich bliskich na Sądecczyźnie przez cztery dni czuwało znacznie więcej policjantów niż na co dzień.

Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się na sądeckich drogach 31 października. Każdego dnia ponad 130 policjantów czuwało nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali się w podróż, by na Sądecczyźnie odwiedzić groby swoich najbliższych. Podobnie jak w poprzednich latach, w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawiła się znacznie większa niż na co dzień liczba policjantów, których głównym zadaniem było zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

Podczas działań policjanci przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracali przede wszystkim na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu na drodze, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa czy przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych.

Ponadto w ramach akcji „Znicz” m.in. cmentarze i rejony do nich przyległe, patrolowane były dodatkowo przez nieumundurowanych policjantów, którzy interweniowali w przypadkach łamania prawa.

W trakcie czterech dni policyjnej akcji „Znicz 2019” (od 31 października do 3 listopada) na Sądecczyźnie doszło do 4 wypadków drogowych i 26 kolizji. W wyniku tych zdarzeń drogowych rannych zostało 5 osób, na szczęście nikt nie zginął. Podczas działań policjanci ujawnili też 7 kierujących, którzy prowadzili pojazdy po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

W trakcie ubiegłorocznych działań „Znicz 2018” na drogach Sądecczyzny doszło do 7 wypadków i 50 kolizji drogowych, w których rannych zostało 13 osób. Policjanci ujawnili także 19 kierowców pod wypływem alkoholu.

źródło: KMP Nowy Sącz