Przejdź do treści


Bezpiecznie do celu w sierpniowy weekend

Kontrola drogowa – fot. KMP Nowy Sącz

Przed nami długi sierpniowy weekend, który wielu z nas spędzi poza miastem. Dlatego już od godzin popołudniowych 14 sierpnia do późnych godzin nocnych 16 sierpnia, możemy spodziewać się zwiększonego ruchu i utrudnień na drogach Sądecczyzny.W tym czasie nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będzie większa ilość patroli prewencji, a przede wszystkim wzmocnione siły sądeckiej „drogówki.”
Zadaniem policjantów będzie nie tylko upłynnienie ruchu pojazdów i wyeliminowanie utrudnień na głównych trasach komunikacyjnych, ale zadbanie o to, by podróżni bezpiecznie dotarli do celu swojej podróży.
W ramach działań „Bezpieczny sierpień 2018” funkcjonariusze będą wyciągać konsekwencje wobec osób jadących samochodem pod wpływem alkoholu, a każda kontrola drogowa będzie się wiązała z badaniem stanu trzeźwości.
Policjanci sprawdzą również stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.
Będą sprawdzać również czy kierowcy nie przekraczają dopuszczalnej prędkości, udzielają pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo wyprzedzają, prawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych oraz przestrzegają innych przepisów drogowych. Na trasach będą również obecne radiowozy nieoznakowane, wyposażone w videorejestratory.
Kierowcom, którzy rażąco będą naruszać przepisy, stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci będą zatrzymywać prawo jazdy.
Ponadto w określone nw. dni i godziny, obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton:
14 sierpnia – w godzinach od 18.00 do 22.00, natomiast 15 sierpnia – od 8.00 do 22.00.
Przed podróżą…
Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania – nawet te najbardziej nasilone – nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni kierujących.
Funkcjonariusze radzą także, by każdy kierowca przed podróżą sprawdził wszystkie dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych pojazdu. Należy również sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność hamulców czy działanie wszystkich świateł. W samochodzie powinna się też znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy zapasowe koło.
Policjanci wskazują również kierowcom najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:
– przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym  i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych). Nadmierna prędkość niezmiennie jest główną przyczyną wypadków drogowych, w tym zwłaszcza śmiertelnych!
– zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują nasze życie i zdrowie).
– właściwe zaplanowanie podróży (z uwzględnieniem czasu podróży i ewentualnego natężenia ruchu).
W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. Nawet niewielka ilość alkoholu w organiźmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi, tragicznymi konsekwencjami.
O tragedię nad drodze przez nadmierną prędkość czy alkohol nietrudno, a życia drugiego człowieka już nie przywrócimy. Nie wymażemy też z pamięci widoku ofiar czy cierpienia ich rodzin, zwłaszcza dzieci. Czekaja nas też konsekwencje karne, które poniesiemy. Zatem lepiej zdjąć nogę z gazu, zrobić przerwę w podróży i dojechać nieco później, ale cieszyć się z bliskimi weekendowym wypoczynkiem.

/KMP Nowy Sącz