Przejdź do treści


Bezpiecznie do celu w czerwcowy weekend

Przed nami kumulacja wolnych dni i tzw. długi czerwcowy weekend, dlatego już od godzin popołudniowych 14 czerwca do późnych godzin nocnych 18 czerwca, możemy spodziewać się zwiększonego ruchu i utrudnień na drogach Sądecczyzny.
W tym czasie nad bezpieczeństwem Sądeczan oraz osób odwiedzających nasz region, czuwać będzie większa ilość partoli prewencji i ruchu drogowego.
Zadaniem policjantów będzie nie tylko upłynnienie ruchu pojazdów i wyeliminowanie utrudnień na głównych trasach komunikacyjnych, ale zadbanie o to, by podróżni bezpiecznie dotarli do celu swojej podróży.
W ramach tych działań funkcjonariusze będą wyciągać konsekwencje wobec osób jadących samochodem pod wpływem alkoholu. Sprawdzą również stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach (w tym zakresie nie obowiązuje już kryterium wieku, ale wzrostu. Dzieci, które nie przekraczają 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku, z tym wyjątkiem, że dopuszczalne jest przewożenie – bez fotelika – dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, którego waga przekracza 36 kg, ale na tylnym siedzeniu i zapiętego pasami bezpieczeństwa).
Będą sprawdzać również czy kierowcy nie przekraczają dopuszczalnej prędkości, udzielają pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo wyprzedzają, prawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych oraz przestrzegają innych przepisów drogowych.
Kierowcom, którzy rażąco będą naruszać przepisy, stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci będą zatrzymywać prawo jazdy.
Ponadto w określone nw. dni i godziny, obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton:
14 czerwca – w godzinach od 18.00 do 22.00, a 15 czerwca – od 8.00 do 14.00
Przed podróżą…
Sądeccy policjanci radzą, by każdy kierowca przed podróżą sprawdził wszystkie dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych pojazdu. Należy również sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność hamulców czy działanie świateł. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy zapasowe koło.
W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. Nawet niewielka ilość alkoholu w organiźmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi, tragicznymi konsekwencjami.
Najlepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać nieco później, a w pełni cieszyć się weekendowym wypoczynkiem.
Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.
Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Takie rzeczy najlepiej zabrać ze sobą, a jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej je schować, np. do bagażnika.
Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.
Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.
Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.
Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.
Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.
Wiele osób podczas „długiego weekendu” wyjedzie na dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacji powinny szczególnie pamiętać by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku.
Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.
Tradycyjnie jednym z lepszych rozwiązań jest zaufany, czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.
Dzięki zastosowaniu się do tych kilku rad sądeckich policjantów, możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas podróży i wypoczynku.
Pozostaje nam zatem życzyć wszystkim Państwu bezpiecznego i udanego czerwcowego weekendu.

źródło: KMP w Nowym Sączu