Przejdź do treści


Bezpieczne święta na Sądecczyźnie

Policja Nowy Sącz

Z analizy przeprowadzonej przez sadecką Policję wynika, że tegoroczne święta Wielkanocne należały do bezpiecznych. W tym czasie nad bezpieczeństwem sądeczan i turystów czuwało blisko 400 policjantów.
Przez cztery dni, od 14 do 17 kwietnia na terenie miasta i powiatu doszło łącznie do 31 zdarzeń drogowych (w święta Bożego Narodzenia do 34) – 3 wypadków i 28 kolizji drogowych, w których cztery osoby zostały ranne.
Policjanci zatrzymali 1 nietrzeźwego kierowcę (w Łabowej), 3 kolejnych prowadzących pojazd pod wpływem środka odurzającego (w Nowym Sączu) oraz dwie osoby kierujące pojazdem po użyciu alkoholu (w Piwnicznej-Zdroju oraz w Nowym Sączu).
Dla przypomnienia:
Stężenie alkoholu w organiźmie powyżej pół promila, to stan nietrzeźwości, tj. przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego. Wskazany artykuł odnosi się także do kierowców prowadzących pojazd pod wpływem środka odurzającego.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.
Stan po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń), zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w organiźmie wynosi do pół promila.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł.
Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu