30_go Stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów z Małopolski. W okresie ferii zimowych nasz region jest również często odwiedzany przez uczniów z innych województw, dlatego funkcjonariusze Policji w Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w tym czasie zapowiadają wzmożone kontrole drogowe, będą także obecni na stokach narciarskich. Policjanci przygotowali również klika użytecznych rad jak bezpiecznie spędzić ten czas.
POLICJANCI SPRAWDZĄ AUTOKAR PRZED WYJAZDEM
Dbając o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających autokarem na ferie, sądeccy policjanci sprawdzą stan techniczny autokaru oraz trzeźwość kierowcy.
Zgłoszenia kontroli przyjmuje oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu: (18) 442 46 30.
Zgłoszenia powinny być przekazywane co najmniej 48 godzin przed planowanym wyjazdem. Należy podać dokładną datę i godzinę wyjazdu, nazwę przewoźnika, numer rejestracyjny autokaru oraz dane osoby zgłaszającej i kontaktowy numer telefonu.
Punkt kontrolny to zatoczka przy Bulwarach Narwiku w Nowym Sączu i tam należy podjechać autokarem na ustalony z policjantami dzień i godzinę.
DNI OTWARTE
1 i 8 lutego 2017 roku dzieci będą mogły odwiedzić tutejszą jednostkę Policji. Jak co roku, mali goście będą mogli zobaczyć jak od tzw. „przysłowiowej kuchni” pracują sądeccy stróże prawa. Zwiedzą strzelnicę, serce komendy czyli Stanowisko Kierowania oraz z bliska przyjrzą się w jaki sposób zbierane są ślady na miejscu zdarzenia przez technika kryminalistyki. Będą mogli również odbić linie papilarne swoich dłoni na specjalnie przygotowanym dyplomie, który zabiorą ze sobą.
Będą mieli również okazję zobaczyć sprzęt jakim w służbie posługują się policjanci prewencji i ruchu drogowego oraz wziąć udział w konkursach z zakresu bezpieczeństwa. Każdy uczestnik dni otwartych dostanie też od policjantów drobny prezent.
Funkcjonariusze przypomną też najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni i zachowania się w jej pobliżu oraz zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu, jak również omówią zagrożenia, na które mogą być narażeni podczas ferii.
Na zgłoszenia uczestnictwa dzieci czekamy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, pod numerem telefonu: (18) 442 43 28 lub (18) 442 43 24.
POLICJANCI NA STOKU
Przez cały okres ferii nad bezpieczeństwem amatorów zimowego szaleństwa będą czuwać policyjni narciarze. Będziemy mogli ich spotkać na czterech trasach narciarskich: Jaworzynie i Słotwinach w Krynicy-Zdroju, trasie Dwie Doliny w Wierchomli i Muszynie oraz Ryterski Raj w Rytrze.
Aby urlop w górach upłynął spokojnie i pozostawił miłe wspomnienia, policjanci wyczulają narciarzy na niewłaściwe zachowania na stoku i udzielają praktycznych porad:
- pamiętaj, że okazja czyni złodzieja, a chwila nieuwagi, może kosztować utratą cennego sprzętu narciarskiego. Dlatego należy pamiętać by w momencie schodzenia ze stoku np. by zjeść posiłek czy skorzystać z toalety w lokalu gastronomicznym nie pozostawiać nart bez opieki. Umieść sprzęt w miejscu do tego przeznaczonym lub poproś zaufaną osobę o jego przypilnowanie,
- bezwzględnie pamiętaj o zachowaniu trzeźwości na stoku. Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest karana, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku,
- przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, regulaminu stoku i zasad kultury,
- zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników stoku i pamiętaj o obowiązku korzystania z kasku ochronnego przez osoby które nie ukończyły 16-go roku życia.
W razie wszelkiego rodzaju przypadków łamania prawa czy wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego, należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na nr tel. 997 lub z ratownikami GOPR pod nr tel. 985.
PRZED PODRÓŻĄ
Okres ferii wiąże się często z długotrwałą podróżą. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach. Należy też pamiętać, że podczas podróży również możemy paść łupem złodzieja.
Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że czasami wolniej oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać na miejsce kilka minut później, ale cało i zdrowo cieszyć się zimową aurą.
Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organiźmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.
Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Wieczorami jest jeszcze ciemno, jeśli jesteśmy ubrani w ciemne rzeczy jesteśmy mało widoczni, dlatego musimy zwracać uwagę aby przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.
Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.
Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą.
Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.
ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM
Opuszczone na okres ferii mieszkanie to dla złodzieja doskonała okazja do kradzieży. Idealnego zabezpieczenia nie ma, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum:
- przed wyjazdem pozamykaj okna, sprawdź zamknięcie drzwi,
- cenne przedmioty zostaw u swoich bliskich a większe kwoty pieniędzy zdeponuj np. w banku,
- poproś zaufaną osobę czy bliskiego sąsiada, by zwrócił uwagę na twoje mieszkanie, wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod twoich drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzystał z mieszkania.
WYSYŁAJĄC DZIECKO NA FERIE…
Okres ferii wiąże się ze zwiększoną liczbą zbiorowych wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy, kolonie i inne formy wypoczynku. Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?
- sprawdź komu powierzasz swoje dziecko, kto organizuje pobyt oraz czy posiada odpowiednie licencje oraz doświadczoną kadrę wychowawców,
- przed wyjazdem skorzystaj z kontroli autokaru – policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu sprawdzą stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz wszelkie niezbędne dokumenty,
- przypomnij dziecku, by w czasie podróży nie pozostawiało bagażu bez opieki,
- zwróć uwagę, by zawsze trzymało się grupy i miało opiekuna w zasięgu wzroku,
- szczególnie ostrzegaj dziecko przed kontaktami z nowo poznanymi osobami,
- uświadamiaj też i ostrzegaj o niebezpieczeństwie jakie niosą ze sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
- przekaż też dziecku kartkę z adresem domowym oraz numerami telefonów do domu i pracy rodziców, jak również numerem do policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
FERIE W DOMU
Gdy dziecko spędza ferie w domu:
- zadbaj, by pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby,
- przypominaj dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna,
- zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu, nie opowiadało o wyposażeniu domu czy mieszkania, nie przyjmowało od obcych słodyczy,
- prezentów i kategorycznie odmawiało propozycji podwiezienia czy wizyty w mieszkaniu osoby nieznajomej,
- naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania,
- jeśli już musi samo zostać w domu zostawmy numery telefonów do siebie, dziadków czy innych zaufanych osób, a także numery alarmowe policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
- podczas zabawy na świeżym powietrzu przypomnijmy dziecku, że dla własnego bezpieczeństwa nie może zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi i zbiorników wodnych. Na łyżwach powinno jeździć tylko w wyznaczonych miejscach i absolutnie nie ślizgać się po lodzie na rzece lub stawie. Gdy rzuca śnieżkami niech nie łączy je z kawałkami lodu czy kamieni i nie celuje w twarz drugiej osoby, ponieważ zabawa może zakończyć się tragedią.
źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu