Przejdź do treści


Apel sądeckich policjantów: motocykliści i kierujący samochodami – na drodze odpowiadacie za życie!

Zdjęcie ilustracyjne KMP w Nowym Sączu

Ciepłe i słoneczne dni sprawiają, że na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Niestety wzrasta również liczby wypadków i kolizji z udziałem motocyklistów. Przypominamy, że zarówno miłośnicy jednośladów jak i kierowcy samochodów powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze, by móc bezpiecznie dojechać do celu.

Wczoraj tj. 26 sierpnia 2019 roku na terenie Nowego Sącza miał miejsce śmiertelny wypadek, w wyniku którego motocyklista poniósł śmierć. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca samochodu wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście. W efekcie zderzenia 31-letni mężczyzna, kierujący motocyklem, w stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie mimo udzielonej pomocy medycznej, zmarł.

Sądeccy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Kierując samochodem i widząc motocyklistę na drodze należy założyć, że jedzie on znacznie szybciej niż pierwotnie zakładamy, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje zbliży się do nas. Jest to szczególnie istotne przy włączaniu się do ruchu czy zmiany kierunku jazdy, w sytuacji gdy nadjeżdża motocyklista, z którym tor jazdy samochodu się krzyżuje. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Motocykliści również powinni przestrzegać kilku elementarnych zasad zachowania na drodze. Bezwzględnie należy przestrzegać dozwolonych limitów prędkości, zachować szczególną ostrożność podczas manewru wyprzedzania oraz zawsze z wyprzedzeniem sygnalizować zamiar wykonania manewru skręcania, czy też zmiany pasa ruchu. Należy także zachowywać bezpieczny odstęp od innych pojazdów.

Jak wynika z policyjnych statystyk, wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku zderzenia tych dwóch pojazdów, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście ze zdarzenia bez obrażeń. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Apelujemy do motocyklistów o rozważną jazdę, unikanie ryzykownych manewrów i prawidłowe wyprzedzanie. Zasadę ograniczonego zaufania muszą stosować zarówno motocykliści, jak i kierowy samochodów, którzy powinni często spoglądać w lusterka. Wzrost ruchu jednośladów na drogach wymaga bowiem od kierowców większej czujności i zachowania zdrowego rozsądku. Sądeccy Policjanci apelują tym samym do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Pamiętajmy, na drodze odpowiadamy za życie swoje i innych.

/źródło: KMP Nowy Sącz