Przejdź do treści


Wystawa w Małej Galerii: “Portrety pisarzy i poetów” Czesława Czaplińskiego

Wystawa w Małej Galerii: "Portrety pisarzy i poetów" Czesława Czaplińskiego - źródło: MOK
W dniach 30/09 – 2/10/2021 w Nowosądeckiej Małej Galerii przy ulicy Jagiellońskiej 35 można będzie zobaczyć wystawę Czesława Czaplińskiego pt.: “Portrety pisarzy i poetów”.

Wernisaż odbędzie się 30 września o godzinie 18.00 i połączony będzie ze spotkaniem z autorem fotografii Czesławem Czaplińskim oraz Pawłem Leśniakiem, który będzie promował swoje książki pod tytułem: „Czas na sen” oraz „Wilczy zew”. Wystawa została zorganizowana w ramach XXIX Małego Festiwalu Form Artystycznych.
Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor 44 albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych, miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu ponad 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael
Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti,
Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.
Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”,„Newsweek”, „Twój Styl”, “Sztuka”, „Viva” „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.