Przejdź do treści


Zwolnienie z ZUS oraz dodatkowe świadczenie postojowe – Sprawdź, komu przysługuje?

Zdjęcie ilustracyjne – pixabay.com

Od 1 lutego przedsiębiorcy z określonych branż mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ZUS za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz wypłatę ponownego świadczenia postojowego.

Aby móc starać się o zwolnienie z opłacania składek na ZUS oraz dodatkowe świadczenie postojowe, w ramach Tarczy antykryzysowej 7.0, konieczny jest między innymi, co najmniej 40-procentowy spadek przychodu w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

  • O zwolnienie z obowiązku opłacania składek mogą starać się przedsiębiorcy z branż określonych w Tarczy 7.0. Lista kodów PKD (według Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007) oraz opis warunków uprawniających do skorzystania z zwolnienia z obowiązku opłacania składek  za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dostępna jest na stronie ZUS.
  • W zależności od kodu PKD przeważającej działalności przedsiębiorcy mogą skorzystać jednokrotnie lub maksymalnie dwukrotnie z ponownego świadczenia postojowego. Szczegółowe warunki oraz lista kodów PKD uprawniających do wypłaty świadczenia postojowego dostępne są na stronie ZUS.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (RDZ-B7) powinien trafić do ZUS do 31 marca 2021 r. Natomiast wniosek o ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7) można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Wnioski można składać tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.