Przejdź do treści


Zostań potencjalnym dawcą szpiku “Pomóż Patrykowi i innym”

źródło: www.nowysacz.pl
Wczoraj (24 sierpnia) w sądeckim Ratuszu odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zbliżającej się w Nowym Sączu akcji “Pomóż Patrykowi i innym” zachęcającej do zgłaszania się jako potencjalny dawca szpiku.

Jak powiedziała Renata Rafa w całej Polsce, jako potencjalni dawcy zarejestrowanych jest już ponad 1 milion osób. Tylko w Nowym Sączu jest ich 2606 osób. Spośród nich już 18 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik dla potrzebujących pacjentów. – W lutym tego roku odbyły się dwie akcje, które były dedykowane Marcinkowi i Nikoli. Dwójka tych pacjentów znalazła swych bliźniaków genetycznych. Są już po przeszczepieniu i mają się dobrze – podsumowała minione już akcje Renata Rafa, która  z entuzjazmem mówiła także o zbliżającej się w dniach 3 i 4 września akcji. – W lutym tego roku w Nowym Sączu zarejestrowało się ponad 1 500 osób, co uważamy za ogromny sukces i liczymy, że kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców zakończy się również tak wspaniałym sukcesem.
Michał Mrowca tata 8. miesięcznego Patryka opowiedział, jak wraz z małżonką dowiedzieli się o chorobie synka. – Patryk urodził się 18 grudnia 2015 roku. Rozwijał się prawidłowo, był zdrowym, pociesznym chłopcem. W czerwcu tego roku udał się z mamą na kolejne szczepienie przeciwko żółtaczce. Podczas badań, które przeprowadzał lekarz przed szczepieniem wykrył powiększoną wątrobę i śledzionę u Patryka. Skierował nas do szpitala na dalsze badania. Tego samego dnia udaliśmy się do szpitala, gdzie przeprowadzono morfologię i USG jamy brzusznej, które potwierdziło przypuszczenie lekarza. Wstępnie rozpoznano młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Lekarz którzy przyjmował nas na oddział skierował nas do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie na oddział Onkologii, gdzie badania kontrolne potwierdziły diagnozę stwierdzoną wcześniej – przybliżył tata chłopca. Patryk został zakwalifikowany do przeszczepu z osoba niespokrewnioną. Teraz znajduje się w domu i czeka na swojego bliźniaka genetycznego i przeszczep.
Szczegóły akcji, która odbędzie się w Nowym Sączu w pierwszy weekend września  przedstawił wujek Patryka Piotr Mrowca – Akcja rejestracji w Nowym Sączu odbędzie się 3 i 4 września, pojawimy się 3. września u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Szwedzkiej i Wałowej, w niedzielę także w tym miejscu oraz w MOSiRze na ul. Nadbrzeżnej. Jest jeszcze jedna lokalizacja 4. września w Muszynie W Grzyb Hans Cafe Aleja Zdrojowa.
Przebieg procesu rejestracji potencjalnych dawców szpiku przybliżyła Renata Rafa –  Rejestracja będzie polegała na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza zawierającego podstawowe dane osobowe i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie wymazu określone zostaną antygeny HLA, czyli wycinek DNA, te dane trafiają do bazy DKMS, a w formie anonimowej także do baz zagranicznych.
Do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zachęciła Iwona Surówka, która w czerwcu tego roku oddawała swoje komórki macierzyste. – Nie należy się tego obawiać, to naprawdę nie boli, nie jest to pobierane z kręgosłupa, ale w 80% z krwi obwodowej. Zachęcam, żeby się rejestrować, ponieważ im więcej będzie nas potencjalnych dawców tym większa szansa dla osób, które naszej pomocy potrzebują, tak jak w tym momencie Patryk. Myślę, że mój apel dotrze do dużej ilości osób i życzę tego rodzicom chłopca, ale i nam, ponieważ my też możemy kiedyś zachorować i potrzebować pomocy – powiedziała Iwona Surówka, która w bazie potencjalnych dawców zarejestrowana jest już od 7 lat. – Jestem zarejestrowana w bazie 7 lat, a dopiero w tym roku zadzwoniono z pytaniem, czy podtrzymuję swoją decyzję. Czekałam tak długo, ale było warto.
W spotkaniu uczestniczyła także Aneta Niemiec ciocia Nikoli, dla której potencjalnego dawcy szukaliśmy w lutym tego roku. – Cieszę się, że mogę tutaj być, ponieważ początkiem roku organizowaliśmy taką samą akcję dla Nikolki. Ta akcja pomogła Nikolce i innym potrzebującym dając ogromne szanse na przeżycie – podkreśliła Aneta Niemiec, dodając że dzięki akcji przeprowadzonej w Nowym Sączu wiele osób zyskało szansę na powrót do zdrowia. – Chcę powiedzieć, że ta akcja która była organizowana na początku roku również w Nowym Sączu zwiększyła szanse Nikoli, choć dawcą ostatecznym była osoba z zagranicy to jednak informacja, że tyle osób niespokrewnionych się zarejestrowało wzbudziła i w jej serduszku i w naszych sercach ogromną radość, że jest szansa i nadzieję, że są ludzie, którzy chcą ratować życie innym. Na koniec ciocia Nikoli apelowała: – Zostańcie dawcą to nie boli, a możecie uratować życie potrzebującym!
Kto może zostać dawcą?
Dawca może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 12.03.2010r. w sprawie ośrodków Dawców szpiku. Aby zostać potencjalnym Dawca, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków
Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metoda zwana afereza. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 5-6 godzin.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
Od znajdującego się pod narkoza Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

źródło: www.nowysacz.pl