Przejdź do treści

Zmanipulowana seniorka przekazała oszustom pieniądze

Zdjęcie ilustracyjne - pixabay.com

Pomimo intensywnych działań informacyjnych, spotkań z seniorami i ciągłych apeli policjantów o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, nadal dochodzi do przypadków wyłudzeń pieniędzy przez oszustów.

W dniu 13 lutego bieżącego roku mieszkanka Sądecczyzny otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji. Mężczyzna przekonał 75-letnią kobietę, że jej syn został aresztowany w związku z wypadkiem, w którym ucierpiały dwie osoby. Następnie kobieta podszywająca się pod synową seniorki skontaktowała się z nią, prosząc o pilne przekazanie pieniędzy na adwokata. W efekcie zmanipulowana starsza pani przekazała 20 tysięcy złotych. Po zrozumieniu, że padła ofiarą oszustwa, natychmiast powiadomiła o tym policję.

Funkcjonariusze teraz prowadzą dochodzenie w tej sprawie i ponawiają apel o rozwagę oraz odradzają przekazywanie pieniędzy osobom, których się nie zna.

Warto pamiętać, że oszuści stosują różne metody, aby osiągnąć swój cel. Gdy osoba podająca się za krewnego, policjanta, prokuratora lub pracownika instytucji żąda od nas pieniędzy przez telefon, należy jak najszybciej zakończyć taką rozmowę. Nie podejmujmy pochopnych decyzji. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto porozmawiać o podejrzanym połączeniu z kimś bliskim. I pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

W przypadku wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112. Warto pamiętać o odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystaniu z innego telefonu.

/źródło: Sądecka Policja