Przejdź do treści


Zbliża się długi weekend – sądeccy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność

fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

W związku ze zbliżającym się wydłużonym czasem wolnym od pracy związanym ze Świętem Niepodległości w dniach od 10 do 13 listopada br. należy oczekiwać zwiększonego natężenia ruchu drogowego, co może powodować dodatkowe utrudnienia na trasach tranzytowych powiatu, jak również drogach wylotowych aglomeracji miejskich. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz maksymalnego podniesienia płynności ruchu Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu w tym okresie prowadzić będzie wzmożone działania profilaktyczno – edukacyjne i nadzorczo kontrolne.

Pogorszająca się w okresie jesiennym sytuacja pogodowa dodatkowo wpływa na warunki ruchu na drogach oraz na samopoczucie kierujących, ich szybsze zmęczenie i obniżenie poziomu reakcji na bodźce zewnętrzne. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trakcie prowadzonych działań sądeccy funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne węzły komunikacyjne powiatu nowosądeckiego, oraz drogi wylotowe z aglomeracji miejskich. Będą również udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Policjanci będą również zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

  • nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wyprzedzających przejścia dla pieszych;
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;
  • wykroczenia popełniane przez pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego;
  • Podróżni powinny pamiętać, że policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

 

Ograniczenia w ruchu:

W dniach 10 i 11 listopada 2016 r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

  • 10 listopada (czwartek) – w godz. 18.00 – 22.00
  • 11 listopada (piątek) – w godz. 8.00 – 22.00

Aby weekend był bezpieczny warto pamiętać, że:

  • wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;
  • należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;
  • warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;
  • aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;
  • zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem – pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi. Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. nie tylko dzieci, ale każdy dorosły po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500. Jednak istotne jest tu przede wszystkim to, że taki drobny element ubioru może ustrzec przed tragedią na drodze.

Zarówno pieszy, jak i kierowca powinni zdawać sobie sprawę, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu