Przejdź do treści


Zaległości finansowe dziecka – nowy sposób działania oszustów na Sądecczyźnie

Zdjęcie ilustracyjne - Fot. pixabay.com

Na wnuczka, hydraulika i policjanta – o tych sposobach działania oszustów słyszała już większość z nas. Dlatego tym razem oszuści zmienili strategię, próbując wyłudzić pieniądze na … zaległości finansowe syna.

Wczoraj do sądeckiej komendy zgłosiła się starsza pani, przekazując policjantom, że podczas spaceru podszedł do niej nieznany mężczyzna informując, że pracował u jej syna i nie otrzymał wynagrodzenia za wykonaną pracę. Tym samym domagał się od niej uregulowania w imieniu syna zaległej zapłaty w kwocie 6 tys. zł.
Wówczas kobieta weszła z tym mężczyzną do swojego mieszkania, by przekazać mu numer telefonu syna. Oszust wykonał połączenie, informując, że właśnie się do niego dodzwonił. Następnie przekazał kobiecie słuchawkę, by ta z nim porozmawiała. Głos w słuchawce brzmiał: „Mamo, daj mu 6 tysięcy”. Na co kobieta odpowiedziała: „Ale ja nie mam tylu pieniędzy”, po czym głos odpowiedział: „Daj mu więc tyle ile masz!”. Gdy kobieta nadal zapewniała, że nie ma żądanej kwoty, nieznany mężczyzna wybiegł z mieszkania.
W związku z zaistniałą sytuacją policjanci apelują o ostrożność w każdym przypadku, gdy ktoś obcy żąda od nas pieniędzy. Bez względu na to, na kogo i na co się powołuje, nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znany!

W takiej sytuacji należy od razu odmówić pomocy i poinformować, że każdy reguluje swoje zobowiązania we własnym zakresie. Trzeba pamiętać, by absolutnie nie zapraszać takiej osoby do swojego mieszkania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997.
Ważne jest by taki apel, jak i sposób radzenia sobie w takich sytuacjach dotarły do jak najliczniejszej grupy, szczególnie osób starszych, dlatego policjanci apelują by przekazać taką informację członkom naszych rodzin czy sąsiadom. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy różnymi metodami, tym mniej z nich da się oszukać.

/KMP Nowy Sącz