Przejdź do treści


Zakupy w sieci – Policja apeluje o rozwagę i ostrożność

fot. www.pexels.com

Zakupy poprzez Internet są coraz bardziej powszechne. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza w okresie przedświątecznym ponieważ nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu.

Takie zakupy dają też możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

W ostatnim okresie czasu Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu odnotowała kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów za pośrednictwem Internetu. Kupujących zazwyczaj zachęcała okazyjna cena. Niestety internauci po wpłaceniu pieniędzy na konto nie doczekali się realizacji zamówienia.

W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym i powtarzaniem się sytuacji oszustw internetowych, sądeccy policjanci ponownie apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową oraz zachować przynajmniej podstawowe, niżej wymienione środki ostrożności.

Nie dajmy się oszukać! Kiedy robimy zakupy przez Internet, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Starajmy się sprawdzić wiarygodność i rzetelność firmy lub osoby sprzedającej. Najlepiej, kiedy na stronie podany jest adres siedziby firmy z telefonem, a nie tylko adres mailowy. Adres przyda nam się w przypadku, gdy zechcemy odesłać towar lub złożyć reklamację. Natomiast pewność, co do rzetelności firmy da nam również możliwość osobistego odbioru towaru, a nie tylko wysyłka po wpłacie na konto. Ważne jest również aby podczas odbioru przesyłki jeszcze przy kurierze sprawdzić jej zawartość gdyż sprawdzimy przez to nie tylko czy towar nie został uszkodzony, ale przede wszystkim czy zawartość zgadza się z zamówieniem.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu