Przejdź do treści


Wzmożone działania policji pod nazwą „Pasy”

działania policji pod nazwą „Pasy”

W środę 14 września bieżącego roku na terenie województwa małopolskiego Policja prowadziła działania pod nazwą „Pasy”. W trakcie prowadzonych kontroli drogowych Policjanci zwracali szczególną uwagę na korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz na przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych.

Na terenie Sądecczyzny policjanci skontrolowali 163 pojazdów i ujawnili ogółem 161 naruszeń przepisów ruchu drogowego. Dotyczyły one przede wszystkim niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa – 125 przez kierujących, 6 przez pasażerów, nie odnotowano natomiast przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Zapięte pasy bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratuje życie i zdrowie. W momencie zderzenia, przy prędkości zaledwie 50 km/h, masa ciała nie zapiętego pasem bezpieczeństwa wzrasta, aż 40 krotnie i w krytycznym momencie jego tzw. masa zderzeniowa osiąga wartość zbliżoną do 3 TON!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty. Kierowca odpowiada także za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. W związku z tym (niezależnie od odpowiedzialności każdego z pasażerów) może być również ukarany za przewożenie osób, które nie używają pasów bezpieczeństwa ( mandat karny 100 zł i 4 punkty). Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem ochronnym.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu