Pięć osób zostało zatrzymanych na polecenie Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu w ramach szeroko zakrojonego śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Akcja, przeprowadzona 24 kwietnia przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z nowosądeckiego wydziału, objęła teren województwa małopolskiego i śląskiego.
Obszerny materiał dowodowy i tymczasowe areszty
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków na teren Polski, handlu znaczną ilością środków odurzających oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa, Sąd Rejonowy w Nowym Sączu uwzględnił wnioski śledczych i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu czterech z pięciu podejrzanych na okres trzech miesięcy. Wszyscy to mieszkańcy Małopolski i Śląska.
Amfetamina z Holandii, laboratorium i kurierzy
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przestępczy proceder trwał co najmniej od 2023 roku. W tym czasie grupa wprowadziła na rynek około 220 kg amfetaminy, 22,5 tysiąca tabletek MDMA, 25 kg substancji 3CMC oraz 20 kg marihuany. W jednym z przeszukanych miejsc funkcjonariusze natrafili na nielegalne laboratorium, w którym przetwarzano amfetaminę dostarczaną z Holandii. Oprócz tego ujawniono punkt nadawczy, w którym przygotowywano paczki z narkotykami wysyłanymi do odbiorców za pośrednictwem firm kurierskich.
Czarnorynkowa wartość przekracza dwa miliony złotych
W trakcie przeszukań zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i substancji psychotropowych. Wśród nich znalazło się m.in. 15 kg marihuany, 1,6 kg haszyszu, 7,7 kg amfetaminy, 11,5 kg mefedronu, niemal 10 tys. tabletek MDMA, 2 kg metamfetaminy oraz 15,4 tys. tabletek Xanax. Policjanci zabezpieczyli także inne substancje chemiczne, które są obecnie identyfikowane przez specjalistów z krakowskiego laboratorium kryminalistycznego. Wstępna wycena wskazuje, że czarnorynkowa wartość przejętych środków sięga 2,1 mln zł. Dodatkowo zatrzymano gotówkę w wysokości blisko 800 tys. zł, pochodzącą z nielegalnej działalności.
Śledztwo nadal trwa
Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i rozszerzenia listy zarzutów. Jak zaznacza rzeczniczka prokuratury, prokurator Justyna Rataj-Mykietyn, działania CBŚP i prokuratury doprowadziły do rozbicia profesjonalnie zorganizowanej grupy, która czerpała ogromne zyski z przemytu i dystrybucji narkotyków.
/źródło: Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu