Przejdź do treści

Wystawa „Kochani Ludożercy” w BWA SOKÓŁ już od 6 czerwca

Ja Lissitzky, Jestem, fragment, technika mieszana na papierze, 155 × 145 cm, 2021, fot. Radosław Kuliś

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na nową wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Ekspozycja nosi tytuł „Kochani Ludożercy” i zostanie otwarta w piątek, 6 czerwca 2025 roku, o godzinie 18.00. Wystawa potrwa do 27 lipca.

Inspiracja tytułem Różewicza

Tytuł wydarzenia został zaczerpnięty z wiersza Tadeusza Różewicza „List do ludożerców”, który ukazał się w tomiku Formy w 1958 roku. Organizatorzy wystawy zapraszają do udziału w nietypowy sposób, używając przewrotnego komunikatu, w którym padają określenia takie jak „nadzorcy represji estetycznych” czy „rysownicy cudzych granic”, kończąc zaproszeniem: „Uprzejmie prosimy nie gryźć”.

Twórczość Ja Lissitzky’ego

Autorem prezentowanych prac jest Ja Lissitzky – artysta urodzony w 1990 roku w Elblągu. W 2018 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość była wielokrotnie prezentowana na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Berlinie, Londynie i Wrocławiu. W 2022 roku został uhonorowany europejską nagrodą w konkursie M&C Saatchi Art for Change Prize. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Prace z lat 2018–2025

Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane rysunki i obrazy stworzone w latach 2018–2025, czyli już po zakończeniu studiów artystycznych. Głównym motywem twórczości Lissitzky’ego jest postać ludzka – zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i społecznym. Artysta korzysta z różnych konwencji, sięgając po tradycyjne malarstwo, karykaturę i prymitywizm. Istotnym elementem jego pracy jest gest oraz sposób posługiwania się medium, które wpływa na ostateczny kształt dzieła.

Fragment tekstu z katalogu wystawy

W katalogu wystawy zamieszczono tekst autorstwa Alicji Gołyźniak, w którym czytamy, że w twórczości Lissitzky’ego obecne są echa średniowiecznych wyobrażeń piekielnych, a także wpływy surrealizmu i ekspresjonizmu. Kompozycje pełne są hybryd, zdeformowanych postaci i przekształconych form. Artysta tworzy świat pozbawiony wyraźnych granic i centrum, w którym zachodzą ciągłe przemiany. Ujęcie to oscyluje między groteską a symboliczną reprezentacją chaosu.

/źródło: MCK Sokół