Jurorzy XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari ogłosili listę uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu. Spośród 46 młodych śpiewaków, którzy przyjechali do Nowego Sącza z 12 krajów, do kolejnego etapu przeszło 24. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, dalej są reprezentanci Ukrainy, Korei Południowej, Chin, a także po jednej osobie z Danii, Łotwy i Kazachstanu.
W gronie zakwalifikowanych dominują soprany – aż dziesięć, a także sześciu barytonów, pięć mezzosopranów, dwóch basów i jeden tenor. Poziom tegorocznej edycji – jak zaznaczają członkowie jury – jest wyraźnie wyższy niż dwa lata temu. Marcin Habela, jeden z jurorów, podkreślił, że podczas oceniania kluczowe były zarówno umiejętności techniczne, jak i umiejętność przekazu emocjonalnego oraz zrozumienie struktury utworu.
Przewodnicząca jury, Małgorzata Walewska, zwróciła uwagę na wyjątkowość nowosądeckiego konkursu, który daje uczestnikom możliwość osobistych rozmów z jurorami. Wielu młodych śpiewaków skorzystało z tej szansy i po ogłoszeniu wyników ustawiło się w kolejce, by zasięgnąć opinii i wskazówek.
Wśród zakwalifikowanych do drugiego etapu znalazła się Karolina Nosowska, która nie kryła zaskoczenia i radości z decyzji jury. Inne uczestniczki, jak Alicja Ciesielczuk, która nie przeszła dalej, z godnością przyjęły werdykt i zapowiedziały start w kolejnych konkursach za granicą.
Pierwszy etap trwał dwa dni. Każdy z uczestników prezentował dwa utwory, z których jednym musiała być kompozycja Mozarta – uznawana przez jury za najlepszy sprawdzian warsztatu technicznego. Drugi utwór był wybierany z listy przygotowanej przez organizatorów.
W skład międzynarodowego jury, oprócz Małgorzaty Walewskiej, weszli między innymi eksperci związani z operami w Grazu, Berlinie i Wiedniu oraz pedagodzy renomowanych uczelni muzycznych w Szwajcarii, Austrii i Grecji. Jurorzy oceniali nie tylko technikę wokalną, ale także artystyczną interpretację i osobowość sceniczną uczestników.









Drugi etap odbędzie się we wtorek i potrwa jeden dzień. Uczestnicy zaprezentują od trzech do czterech utworów, tym razem wybranych przez jury z wcześniej zgłoszonego repertuaru. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone tego samego wieczoru.
Przesłuchania konkursowe są dostępne online na stronie adasari.pl. Finał będzie można obejrzeć również na platformie operavision.eu, transmitującej na żywo wydarzenia operowe z całego świata.
źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ / fot. Kinga Ptak