Przejdź do treści

Wysoki poziom i międzynarodowa rywalizacja. Pierwszy werdykt jury konkursu im. Ady Sari

Pierwszy werdykt jury konkursu im. Ady Sari

Jurorzy XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari ogłosili listę uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu. Spośród 46 młodych śpiewaków, którzy przyjechali do Nowego Sącza z 12 krajów, do kolejnego etapu przeszło 24. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, dalej są reprezentanci Ukrainy, Korei Południowej, Chin, a także po jednej osobie z Danii, Łotwy i Kazachstanu.

W gronie zakwalifikowanych dominują soprany – aż dziesięć, a także sześciu barytonów, pięć mezzosopranów, dwóch basów i jeden tenor. Poziom tegorocznej edycji – jak zaznaczają członkowie jury – jest wyraźnie wyższy niż dwa lata temu. Marcin Habela, jeden z jurorów, podkreślił, że podczas oceniania kluczowe były zarówno umiejętności techniczne, jak i umiejętność przekazu emocjonalnego oraz zrozumienie struktury utworu.

Przewodnicząca jury, Małgorzata Walewska, zwróciła uwagę na wyjątkowość nowosądeckiego konkursu, który daje uczestnikom możliwość osobistych rozmów z jurorami. Wielu młodych śpiewaków skorzystało z tej szansy i po ogłoszeniu wyników ustawiło się w kolejce, by zasięgnąć opinii i wskazówek.

Wśród zakwalifikowanych do drugiego etapu znalazła się Karolina Nosowska, która nie kryła zaskoczenia i radości z decyzji jury. Inne uczestniczki, jak Alicja Ciesielczuk, która nie przeszła dalej, z godnością przyjęły werdykt i zapowiedziały start w kolejnych konkursach za granicą.

Pierwszy etap trwał dwa dni. Każdy z uczestników prezentował dwa utwory, z których jednym musiała być kompozycja Mozarta – uznawana przez jury za najlepszy sprawdzian warsztatu technicznego. Drugi utwór był wybierany z listy przygotowanej przez organizatorów.

W skład międzynarodowego jury, oprócz Małgorzaty Walewskiej, weszli między innymi eksperci związani z operami w Grazu, Berlinie i Wiedniu oraz pedagodzy renomowanych uczelni muzycznych w Szwajcarii, Austrii i Grecji. Jurorzy oceniali nie tylko technikę wokalną, ale także artystyczną interpretację i osobowość sceniczną uczestników.

Drugi etap odbędzie się we wtorek i potrwa jeden dzień. Uczestnicy zaprezentują od trzech do czterech utworów, tym razem wybranych przez jury z wcześniej zgłoszonego repertuaru. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone tego samego wieczoru.

Przesłuchania konkursowe są dostępne online na stronie adasari.pl. Finał będzie można obejrzeć również na platformie operavision.eu, transmitującej na żywo wydarzenia operowe z całego świata.

źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ / fot. Kinga Ptak