Przejdź do treści


Wyrodny syn znęcał się nad matką. Grozi mu do 5 lat więzienia

fot. KMP Nowy Sącz

Do 5 lat więzienia grozi 41-letniemu mieszkańcowi Nowego Sącza, który znęcał się nad swoją matką. Agresywny mężczyzna został odizolowany od pokrzywdzonej i tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Jak ustalili policjanci, 41-letni sądeczanin od stycznia znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 74-letnią matką. Podczas ostatniej awantury na miejsce została wezwana policja. Mundurowi zatrzymali agresywnego mężczyznę i przewieźli go do sądeckiej komendy. Tam usłyszał on zarzut znęcania się nad członkiem najbliższej rodziny, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 41-latek na wyrok poczeka za kratami, ponieważ policjanci zwrócili się z wnioskiem do prokuratury, by ta wystąpiła do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby odizolować matkę od agresywnego syna. Sąd przychylił się do tego wniosku i mężczyzna najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc w rodzinie, to ciche przyzwolenie. Nie zostawiajmy pokrzywdzonych samych z tym problemem. Każdy, kto był świadkiem takiego zachowania, powinien działać, bo przemoc domowa to zjawisko, które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić – uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą. Z funkcjonariuszami można skontaktować się na różne sposoby – dzwoniąc na numer alarmowy 112 w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, korzystając z aplikacji mobilnej „Alarm 112”, aplikacji „Moja Komenda” lub platformy „Policja e-usługi”. Osoby chcące uzyskać fachową poradę mogą skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP lub zadzwonić na całodobowy numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002).

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie pozostawaj obojętny. Powiadom służby.

/źródło: KMP Nowy Sącz