Przejdź do treści


Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystym powietrzem

Wymień piec – fot. UM Nowego Sącza

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dla mieszkańców Nowego Sącza i całej kotliny sądeckiej oznacza to znaczne pogorszenie jakości powietrza spowodowane wykorzystywaniem w wielu domach przestarzałych i nieefektywnych piecy, a także niskiej jakości paliw stałych. W Małopolskim Centrum Kultury “Sokół” odbyła się debata pod nazwą “Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystym powietrzem”. Dotycząca najważniejszych kwestii związanych z ochroną powietrza, a także o możliwościach wymiany starych pieców na nowe ekologiczne.

Uczestnicy biorący udział w spotkaniu mieli okazję także dowiedzieć się jakie zagrożenia niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem . Jak podkreśliła Ewa Gondek z sądeckiej delegatury WIOŚ – Zawarte w pyłach zawieszonych toksyny mają jednocześnie wpływ na wiele chorób związanych między innymi z górnymi drogami oddechowymi.

O niezwykle ważnej edukacji i świadomości istnienia problemu ochrony powietrza mówił zastępca prezydenta Wojciech Piech, który przedstawił najistotniejsze działania na rzecz ochrony powietrza, podejmowane przez władze Nowego Sącza w ostatnich latach.

Istotnym głosem w dyskusji była wypowiedź Proboszcza Parafii św. Małgorzaty ks. dr Jerzego Jurkiewicza, który przypomniał wszystkim o moralnej stronie dotyczącej ochrony powietrza.

O aktualnych możliwościach pozyskania dofinansowania na wymianę starych pieców, na nowe, ekologiczne mówił w trakcie spotkania Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda – Jeszcze pięć, siedem lat temu ekologia miała raczej negatywne konotacje. Dzisiaj ludzie coraz częściej uświadamiają sobie, że od tego dzisiaj zależy komfort naszego życia i nasze funkcjonowanie – mówił Leszek Zegzda. – Jesteśmy obecnie liderem jeżeli chodzi o program skierowany do indywidualnych gospodarstw na wymianę pieców i wymianę instalacji. Kluczem do realizowania tego programu jest program gminny skierowany do mieszkańców. Jeśli ten program jest przygotowany i jest chęć wymiany kotłów, to każde indywidualne gospodarstwo może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 8000 zł.

Leszek Zegzda dodał, że dofinansowanie w tym przypadku wynosi aż 98% i pochodzi z funduszy europejskich, a jeśli ktoś dodatkowo zdecyduje o wymianie instalacji wewnątrz swojego domu, to dostanie dofinansowanie w wysokości do 6000 zł. W sumie to wsparcie może wynosić 14000 zł. Członek Zarządu Województwa Małopolskiego zaznaczył jednak, że w tym przypadku są pewne wymagania dotyczące termomodernizacji budynku i odpowiedniego bilansu energetycznego, które są warunkiem uzyskania dofinansowania.

W trakcie debaty wyjaśniane były również kwestie formalne związane ze składaniem wniosków na wymianę pieców oraz wymaganiami, które muszą być spełnione, aby taki wniosek został przyjęty do realizacji.

Pierwszym etapem prac jest zebranie wśród mieszkańców wstępnych deklaracji uczestnictwa w ww. projektach, poprzez wypełnienie ankiet, które są dostępne w Biurze Obsługi Mieszkańców (Ratusz, parter – pokój nr 9) lub możliwe do pobrania ze strony: www.nowysacz.pl/dotacje-na-inwestycje-ankieta. Wypełnioną ankietę zainteresowany uzyskaniem dofinansowania mieszkaniec może dostarczyć do Biura Obsługi Mieszkańców lub wysłać pocztą na adres urzędu miasta do końca października.

Złożenie wypełnionej ankiety jest krokiem niezwykle ważnym. Na podstawie ilości zebranych ankiet Urząd Miasta Nowego Sącza będzie ubiegał się o dofinansowanie. Ilość ankiet przełoży się bezpośrednio na wysokość dotacji, na która zostanie złożony wniosek.

źródło: www.nowysacz.pl