Przejdź do treści


Współpraca sądeckich dzielnicowych ze społeczeństwem w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”

Blisko 20 szkół odwiedzili w tym miesiącu dzielnicowi sądeckiej komendy i podległych komisariatów policji. Podczas spotkań z dyrektorami i nauczycielami opowiadali jak w praktyce funkcjonuje „Krajowa Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikacja „Moja Komenda” i program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz rozdawali plakaty przypominające i promujące te narzędzia współpracy obywateli z Policją.

Dzielnicowi spotkali się z dyrektorami szkół z terenu powiatu nowosądeckiego, nauczycielami oraz pedagogami szkolnymi, by zaprezentować im jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacja mobilna „Moja Komenda” funkcjonują w praktyce oraz by przypomnieć założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

W każdej ze szkół dzielnicowi zostawili plakaty, które przypominają, że program „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacja mobilna „Moja Komenda” ułatwiają kontakt z policjantami, a dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” każdy ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy.

Przypominamy, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” jest rozwiązaniem, które pozwala Policji na pokazanie mieszkańcom miejsc gdzie jest niebezpiecznie, a także dać każdemu obywatelowi możliwość na wskazanie swoich spostrzeżeń i uwag na temat tego co się dzieje w społeczności lokalnej. Każdy z nas ma zatem możliwość aktualizacji informacji na mapie. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „spożywanie alkoholu w miejscach publicznych”, „akty wandalizmu” czy też „nieprawidłowe parkowanie” i wiele innych. Zgłoszenia są anonimowe, a sądeccy policjanci weryfikują wszystkie sygnały.

Z kolei najważniejszym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest uczynienie z dzielnicowego policjanta pierwszego kontaktu. Dzielnicowy ma bowiem bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną w swoim regionie i jest blisko obywatela, co daje mu możliwość rozpoznania potrzeb i oczekiwań w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

/KMP Nowy Sącz