Właściciele domów będą musieli raportować, czym je ogrzewają

Opublikowano 3 stycznia 2021 przez
Właściciele domów będą musieli raportować, czym je ogrzewają
Panorama Nowego Sącza fot. Kamil Bańkowski IRART

Od pierwszego kwartału tego roku właściciele domów będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Działania te mają pomóc w walce ze smogiem.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) zostało zapisane w ustawie przegłosowanej 17 września przez Sejm, a dzień wcześniej przez Komisję Sejmową do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisję Infrastruktury ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z planem w tym roku opublikowany zostanie komunikat ministra infrastruktury i budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, trafią do systemu pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia.

W ewidencji, oprócz danych o źródłach ciepła, docelowo znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku. „Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach” – poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.