Przejdź do treści


Wjechał w krzewy na środku ronda, był kompletnie pijany

Wjechał w krzewy na środku ronda, był kompletnie pijany

Mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, który w minioną niedzielę zakończył jazdę na wyspie ronda w Brzeznej okazał się kompletnie pijany. Po przebadaniu alkomatem wyszło na jaw, że miał w organizmie 4,7 promila alkoholu.

W niedzielę 17 września około godziny 22 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że w Brzeznej kierowca, najprawdopodobniej znajdujący się pod wpływem alkoholu, stracił panowanie nad samochodem, uszkodził znaki drogowe i wjechał w krzewy na środku ronda. Na miejsce został skierowany patrol. Po przeprowadzeniu badania trzeźwości okazał się, że kierowca ma w organizmie aż 4,7 promila alkoholu. Po sprawdzeniu okazało się również, że 39-latek, który prowadził pojazd, w ogóle nie posiada uprawnień.

Na szczęście kierowca, jak i podróżujący z nim pasażer nie doznali obrażeń na skutek tego zdarzenia. Teraz mieszkaniec powiatu nowosądeckiego będzie musiał stawić czoła konsekwencjom swojego nieodpowiedzialnego postępowania. Odpowie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i bez odpowiednich uprawnień, a także za spowodowanie kolizji. Grozi mu znaczna kara finansowa oraz możliwość skazania na okres do dwóch lat pozbawienia wolności.

Co grodzi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 30 tys. zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywnawymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów(wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężnena rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,
  • 15 punktów karnych,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ponadto warto przypomnieć, że sprawca kolizji, który jest pod wpływem alkoholu lub który oddalił się z miejsca zdarzenia, ponosi całkowitą odpowiedzialność materialną za spowodowane przez siebie szkody. Dotyczy to również kierowców, którzy spowodują kolizję nie mając uprawnień do kierowania pojazdami.

Należy pamiętać również, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także ubezpieczyciel może nie wypłacić mu odszkodowania w pełnej kwocie.

/fot. KM PSP Nowy Sącz