Przejdź do treści


Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził wczoraj nowosądecki Newag

Wiceprezes Rady Ministrów przyjechał do Newagu prosto z Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Powitali go Zbigniew Jakubas – właściciel Grupy Newag i Zbigniew Konieczek – prezes zarządu spółki oraz Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Mateusz Morawiecki zapoznał się z historią firmy Newag, zwiedził także hale produkcyjną.
Z podziwem patrzę na to, co robicie – powiedział wicepremier do załogi zgromadzonej w jednej z hal produkcyjnych. – Umiejętnie łączycie stare z nowym. Są tu elementy konstrukcji, które sięgają dziewiętnastego wieku i jednocześnie robicie produkty, które są dokładne do ułamków milimetra. Świadczy to o bardzo wysokiej jakości, o tym, że potraficie wykorzystywać postęp i myśl techniczną. Cały program rozwoju transportu szynowego ma tutaj bardzo mocno bijące serce – dodał Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że powinniśmy doprowadzić do reindustrializacji Polski, a Newag jest jej najlepszym wzorcem. – Byłem tutaj w biurze inżynierskim i jestem naprawdę pełen podziwu, co możemy osiągnąć wykorzystując polskie zdolności – podkreślił wicepremier.

Program rozwoju transportu kolejowego zakrojony jest na wielką skalę, co stwarza przed zakładami produkującymi pojazdy szynowe bardzo dobre perspektywy. Pozwoli także na gospodarcze ożywienie regionów, które odstają w stosunku do przemysłowych centrów. – W programie zrównoważonego rozwoju kładziemy nacisk, żeby Polska rozwijała się równomiernie. Nie tylko w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, ale też w takich miejscowościach jak Nowy Sącz – zaznaczył wicepremier, co wywołało oklaski słuchaczy.

Na program rozwoju kolejnictwa rząd zamierza przeznaczyć w najbliższych latach 67 mld złotych.

źródło: www.nowysacz.pl