Przejdź do treści


Wiadukt w Nowym Sączu usprawni komunikację kolejową i drogową

Wiadukt na ul. Kolejowej - fot. facebook.com

Kończy się przebudowa wiaduktu w Nowym Sączu przy ul. Zielonej. Zamiast wąskiego obiektu będzie ponad dwukrotnie szerszy. Sprawniej pojadą pociągi, zyskają kierowcy oraz piesi. Wiadukt powstaje w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 66 mln zł. Prace na trasie Tarnów – Muszyna zapewniają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją z Tarnowa w Beskidy, do Muszyny i Krynicy.

Od 21 września pociągi pojadą szybciej przez wiadukt po dwóch nowych torach. Kilka dni później mieszkańcy zyskają łatwiejszą i wygodniejszą komunikację w rejonie ul. Zielonej. Kierowcy płynniej i bezpieczniej przejadą pod wiaduktem, nie jednym lecz dwoma 3 m pasami ruchu. Do dyspozycji pieszych będą dwa 2 m chodniki.

W poniedziałek, 9 września rusza kolejny etap przebudowy wiaduktu w Nowym Sączu.
Po rozbiórce tymczasowej konstrukcji odciążającej, wykonawca zamontuje drugie nowe przęsło. Prace zajmą około dwóch tygodni. Następnie, prawie dwukrotnie poszerzona zostanie droga pod wiaduktem, z 6 do blisko 11 m.

Przebudowa wiaduktu rozpoczęła się w maju br. Są już przebudowane przyczółki i nowe przęsło pod jednym z torów. Przebudowano także sieć trakcyjną oraz tor w stacji Nowy Sącz.
W czasie prac – ze względu na ich szeroki zakres, będą zmiany w ruchu kolejowym i drogowym.
Prowadzone są także prace na szlaku Ptaszkowa – Kamionka Wielka. Obejmują wymianę toru wraz z siecią trakcyjną. Przebudowywany jest peron na przystanku Mszalnica. Kontynuowane są roboty na 22 przejazdach kolejowo-drogowych min. w Grybowie, Białej Wyżnej, w Ptaszkowej Mszalnicy, Kamionce Wielkiej. Prace PLK zwiększą poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu kolejowego i drogowego.
Zmiany w komunikacji 9 do 21.09.19 r.

Zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi na odcinkach Tarnów – Krynica Zdrój oraz Nowy Sącz – Krynica Zdrój.
Komunikacja drogowa – objazdy, zgodnie z oznakowaniem. Dla pieszych jest zapewnione przejście obok wiaduktu.

Sprawniej przez wiadukty trasą Tarnów – Muszyna
Wiadukt w Nowym Sączu to jeden z kilku obiektów, realizowanych przez PLK w ramach prac na linii nr 96 Tarnów – Muszyna. Po przebudowie są one sprawniejsze w ruchu kolejowym oraz drogowym. Przebudowano już wąski, 100-letni wiadukt w Ptaszkowej. Teraz jest on trzykrotnie szerszy. Również przebudowane są wiadukty w Grybowie, Siołkowej i Kamionce Wielkiej. Zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu kolejowego, a kierowcy zyskali sprawniejszą komunikację w bezpośrednim sąsiedztwie torów.
PLK kontynuują prace na torach, na odcinku Grybów – Kamionka Wielka za 56 mln zł.
W 2018 r., pomiędzy Grybowem a Kamionką Wielką, zrealizowano inwestycje za ok. 70 mln zł. Dzięki temu, podróżni korzystają z wygodniejszych peronów w Grybowie, Ptaszkowej
i Mszalnicy, a pociągi sprawniej i bezpieczniej jeżdżą zmodernizowanym torem. Bezpieczeństwo zwiększono również na 21 przejazdach kolejowo-drogowych.
Przedsięwzięcia realizowane są w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna”, zaplanowanego do 2023 r. Finansowane zapewnia budżet państwa. Efektem prac będzie ułatwienie dostępu do małopolskich atrakcji turystycznych
na południu regionu.

/źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.