Przejdź do treści


W weekend sądeccy policjanci zatrzymali aż 6 nietrzeźwych kierowców

Kontrola drogowa - fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Źle się dzieje na drogach Sądecczyzny – W miniony weekend policjanci zatrzymali aż sześciu nietrzeźwych kierowców. Rekordzista jechał przez centrum miasta o godzinie 17:00 mając w organizmie 2,5 promila alkoholu!

13 grudnia, funkcjonariusze zatrzymali dwóch pijanych kierowców, jednego na alejach Wolności w Nowym Sączu, drugiego na ulicy Słotwińskiej w Krynicy-Zdroju. W pierwszym przypadku uwagę policjantów zwrócił styl jazdy kierowcy oraz uszkodzone boczne lusterko. Gdy sprawdzili trzeźwość kobiety siedzącej za kierownicą, okazało się, że ma ona we krwi 2,5 promila alkoholu. Nie miała też przy sobie stosownych dokumentów, podobnie jak kierowca zatrzymany do kontroli drogowej w Krynicy-Zdroju, który w organizmie miał ponad 2 promile.
Dzień później policjanci zatrzymali do kontroli kolejnych trzech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę mimo tego, że byli pod wpływem alkoholu. Pierwszy zatrzymany o północy, na ulicy Legionów w Nowym Sączu, miał w organizmie ponad pół promila, podobnie jak kolejny, zatrzymany po godzinie 8.00 w Nawojowej. Styl jazdy, a dokładnie slalom po ulicy Węgierskiej, zdradził następnego kierowcę. Mężczyzna jechał po godzinie 22.00 w kierunku Starego Sącza, mając w organizmie ponad 1,5 promila.
Blisko 2 promile miał natomiast kierowca fiata, zatrzymanego przez policjantów do kontroli drogowej w Stróżach o 1 w nocy 15 stycznia.
Strach pomyśleć do jakich nieszczęść mogłoby dojść, gdyby policjanci nie zatrzymali do kontroli tych kierowców. Takie sytuacje nie tylko skutkują zaostrzonymi sankcjami prawnymi i finansowymi, ale stwarzają ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, dlatego zawsze gdy podejrzewamy, że inny kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, powinniśmy zawiadomić Policję. W efekcie zadbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, czy nawet życie, ale również o bezpieczeństwo wielu innych osób.
Warto również pamiętać, że w znowelizowanych przepisach kierowca jadący w stanie nietrzeźwości podlega nie tylko bardziej zaostrzonym sankcjom, ale też dotkliwie odczuwa to finansowo, poprzez orzekane przez sąd wysokie świadczenia pieniężne. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu