Przejdź do treści

W tym roku nie będzie Kolędy – Jest decyzja Biskupa Tarnowskiego

Andrzej Jeż Biskup Tarnowski - fot. ks. Marian Kostrzewa

W środę Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej zgodnie z którym w roku duszpasterskim 2020/2021 w diecezji tarnowskiej nie odbędzie się tradycyjna Kolęda. – W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych. – czytamy w komunikacie opublikowanym w Portalu Diecezji Tarnowskiej.

Zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej w roku duszpasterskim 2020/2021

  1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
  2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
  3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
  4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
  5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
  6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu z kościoła).
  7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
  8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.

 

Tarnów, 02.12.2020.

Nasz znak: OC – 2/61/20
Ks. dr hab. Robert Kantor
KANCLERZ

† Andrzej Jeż
Biskup Tarnowski