Przejdź do treści


W Nowym Sączu powstanie nowy Campus Vitberg

  • Opublikowano:
  • Autor:
Campus Vitberg Nowy Sącz projekt wizualizacja - źródło: www.vitberg.com

Obecny teren Spółdzielni 1 Maja przy ulicy Borelowskiego już niedługo zmieni się nie do poznania.

W opublikowanym dzisiaj, pierwszym oficjalnym projekcie zagospodarowania terenu znalazł się między innymi szpital, klub sportowy, publiczne tężnie i teren rekreacji oraz druga hala produkcyjna Vitberg. Zatrudnienie w Campusie znajdzie kilkaset osób.

Przyjechałem do Nowego Sącza kilkadziesiąt lat temu i zakochałem się w tym mieście. Jeżeli kogoś kochasz to nie możesz patrzeć na to jak marnuje swój potencjał. Mieliśmy jako miasto swój czas prosperity ale teraz potrzebujemy nowej energii, nadziei. Zatrzymać młodych ludzi, ściągać najzdolniejszych do nas a nie ich wypuszczać. Projekt Campusu Vitberg jest moim zdaniem taką właśnie nadzieją. Stworzymy nowe miejsca pracy, pokażemy, że mamy wizję na bycie liderem regionu. Liczę na dobrą współpracę z Urzędem miasta i społecznością. Będziemy tworzyć to miejsce z obywatelami Nowego Sącza i dla nich – podsumowuje projekt Jacek Sikora, założyciel Vitberg i inicjator projektu przebudowy.

Aktualny teren na którym planowane jest wdrożenie projektu to 3 235,8 m2. Znajduje się w poprzemysłowej części miasta, w trójkącie tworzonym przez ulice Nawojowską i Łukasińskiego. Poza halą produkcyjną firmy Vitberg, nabywcy Spółdzielni, znajdzie się tu miejsce dla licznych lokali usługowych oraz rekreacji. Najbardziej rozbudowana będzie część medyczna, na którą złoży się między innymi szpital rehabilitacyjno – ortopedyczny, centrum diagnostyczne, oddział dziennej rehabilitacji z komorami Hyper-Oxy-vibro-normobarii oraz przychodnia wibroterapii i zabiegów manualnych. Przeprowadzkę do Campusu zapowiedział już Klub Sportowy Halny prowadzony przez Łukasza Pławeckiego. Po intensywnym treningu mieszkańcy będą mogli natomiast zrelaksować się w tężniach jodowo – borowych czy posłuchać muzyki na żywo w auli koncertowej.

Chcemy aby Campus Vitberga tętnił życiem. Dlatego poza spełnieniem rozwijającej się firmy Vitberg planujemy duży teren przeznaczyć na usługi zewnętrzne – dom dzienny dla seniora połączony z przedszkolem, bistro, kawiarnię, hotel oraz centrum konferencyjne. Dla mnie jako projektanta największym smaczkiem inwestycji jest natomiast technologia pasywna w jakiej zostanie utworzone centrum. Panele słoneczne zapewnią ekologiczną samowystarczalność a zielone ściany budynków przywrócą naturze zabrany jej teren – podkreślił Przemysła Loesch, projektant Campusu.

Informacja o planowanej sprzedaży terenu i majątku Spółdzielni Pracy Transportowo-Motoryzacyjna im. 1 Maja pojawiła się w lutym 2018 roku. Założona w 1953 roku długo była jedną z największych i najstarszych firm w branży motoryzacyjnej w regionie. W szczytowym okresie działalności miała kilka filii oraz zatrudniała ponad 1,5 tys. osób. W czasach PRL zajmowała się naprawą krajowych aut osobowych i dostawczych.

Wszystko ma swój początek i koniec. Zakończenie działalności Spółdzielni będzie jednocześnie startem zupełnie nowego projektu, który jak mam nadzieję zmieni percepcję całego Nowego Sącza. Tego jak podchodzimy do pracy, codziennego życia i samego miasta. Jest przyszłość w Nowym Sączu – podsumował Jacek Sikora.

O Vitberg

Polska firma z Nowego Sącza, lider medycznych zastosowań wibroterapii. Urządzenia produkowane w Nowym Sączu przy ulicy Borelowskiego 29 przez firmę Vitberg są w pełni bezpieczne, posiadają certyfikat TÜV, mogą być stosowane w szpitalach i placówkach medycznych, spełniają wszystkie niezbędne normy jakościowe i wyróżniają się wyjątkową trwałością.

O Biuro Projektów „Halny”
Prowadzone w Nowym Sączu od 1999 r. przez architekta Przemysława Loescha, realizuje projekty obiektów komercyjnych, usługowych, mieszkalnych i przemysłowych. Biuro chętnie sięga w swoich projektach po rozwiązania inspirowane architekturą regionu, łącząc je z nowoczesną technologią i współczesnymi wymaganiami użytkowymi. Obecna nazwa biura „Halny”, nawiązująca do dynamiki miejscowego wiatru halnego, wynika z przywiązania właściciela do tradycji regionu i podziwu dla wielkiej inspirującej siły, jaką posiada Ziemia Sądecka i jej przedsiębiorczy mieszkańcy.

/źródło: www.vitberg.com