Przejdź do treści


W Nowym Sączu odbył się “Marsz Różowej Wstążki” propagujący świadomość walki z rakiem piersi

"Marsz Różowej Wstążki" na ulicach Nowego Sącza - fot. www.nowysacz.pl

W Nowym Sączu już po raz 8. odbył się “Marsz Różowej Wstążki” zorganizowany przez Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna, Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet oraz Nowosądeckie Stowarzyszenie Amazonek im. Heleny Włodarczyk.

– Dziękuję za ten marsz, bo to jest ważne wydarzenia, zwłaszcza w październiku, kiedy mamy miesiąc świadomości walki z rakiem piersi. Wszyscy mamy mamy, żony i córki i chcielibyśmy, aby każda z nich była zdrowa. Martin Luter King kiedyś powiedział, że nawet jeśli tylko jedną osobę nauczyłeś nadziei to nie żyłeś na daremno. To co dzisiaj robicie jest żywa lekcją nadziei dla wszystkich kobiet, że po pierwsze nie muszą chorować, jeśli w porę zadbają o swoje zdrowie, a jeśli już zachorują to, że mają prawo wygrać walkę z choroba – powiedział Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż podczas spotkania z uczestnikami pochodu przed sądeckim ratuszem.

Różowa wstążka to symbol, który oznacza walkę z rakiem piersi. Celem marszu było propagowanie świadomości raka piersi i zdrowego stylu życia, zachęcanie do systematycznej samokontroli i badań.

“Marsz Różowej Wstążki” rozpoczął się o godzinie 15:30 pod Miejskim Ośrodkiem Kultury spod którego wyruszył pochód. Następnie ulicami Al. Wolności – Mickiewicza – Długosza – Kościuszki – Jagiellońską do Rynku przeszli uczestnicy pochodu. W marszu uczestniczyła także Orkiestra OSP z Tęgoborzy oraz motocykliści zrzeszeni w MOTOSACZ.PL.

Na płycie Rynku w godz. od 16.00 do 17.00 prowadzone były zapisy na profilaktyczne badania mammograficzne oraz badania w kierunku chorób tarczycy. Kobiety poznały metody samobadania piersi. Wykonać można było badanie poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia, konsultacje dietetyczne i kosmetologiczne.

Uczestników zabawiał występ zespołu dziecięcego ze Świniarska i pokaz Slavica Dance.

źródło: www.nowysacz.pl