Uwaga na oszustów. Starsza mieszkanka Sądecczyzny przez fałszywą córkę straciła 122 tys. zł

Opublikowano 18 maja 2022 przez
Uwaga na oszustów. Starsza mieszkanka Sądecczyzny przez fałszywą córkę straciła 122 tys. zł
Zdjęcie ilustracyjne – pixabay.com

Bezwzględność oszustów pozbawiających starsze osoby oszczędności oraz sposoby ich działania zdają się nie mieć końca. W poniedziałek starsza mieszkanka Sądecczyzny przez fałszywą córkę straciła 122 tys. złotych.

16 maja br. około godziny 14 do jednej z mieszkanek powiatu nowosądeckiego z zastrzeżonego numeru zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako jej córka. Kiedy 78-latka zwróciła uwagę, że głos w słuchawce brzmi inaczej niż zazwyczaj, ta przekonała seniorkę, że to przez chore gardło. Rozmówczyni poinformowała, że jej koleżanka z pracy ma problemy w banku i pilnie potrzebuje pieniędzy. Poprosiła 78-latkę, aby się nie rozłączała, przygotowała wszystkie oszczędności i przekazała je kurierowi, który wkrótce miał się u niej pojawić. Starsza pani nieświadoma zagrożenia, zgodnie z poleceniem spakowała 122 tys. złotych, a kilka minut później przekazała gotówkę nieznajomemu mężczyźnie. Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa dopiero wtedy, gdy zadzwoniła do niej prawdziwa córka.

Teraz policjanci starają się ustalić i zatrzymać sprawców tego przestępstwa. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują także do seniorów i członków ich rodzin o zachowanie szczególnej ostrożności oraz radzą, jak nie dać się oszukać:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu – dokładnym odłożeniu słuchawki – lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!) Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konto bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych. Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112.

/źródło: KMP Nowy Sącz