Przejdź do treści


Uwaga na oszustów podających się za wnuczka, policjanta, pracownika urzędu itp.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Oszuści wciąż próbują wyłudzać oszczędności osób starszych metodą „na wnuczka”, „policjanta”… W ostatnim okresie czasu na terenie powiatu nowosądeckiego oszuści próbowali poprzez kontakt telefoniczny z osobami starszymi wyłudzić od nich pieniądze. Na szczęście liczne apele Policji i większa świadomość seniorów na tego typu zagrożenia, przynoszą efekty. Rozmówcy wykazują się dużą ostrożnością, zgłaszają próby wyłudzenia pieniędzy Policji i nie dają się oszukać.
By ustrzec się przed utratą pieniędzy, pamiętajmy zatem:

  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!
  • Nigdy też nie dzwonią do mieszkańców by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach.
  • Nigdy też nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe.

Każdy z nas jest indywidualnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego mienia, dlatego w każdym przypadku gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia co do uczciwości i intencji innej osoby, skontaktujmy się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997.
Ważne w takich sprawach jest również to, że oszuści w trakcie rozmowy, chcąc potwierdzić swoją rzekomą „tożsamość” każą rozmówcy wybrać numer 997, bez rozłączania się! Poszkodowany myśli, że dodzwonił się na policję, ponieważ głos drugiego oszusta, potwierdza, że taka osoba (np. Adam Kowalski) w komendzie pracuje i że faktycznie prowadzona jest taka akcja. CO ISTOTNE! Żeby skontaktować się z policją należy się ROZŁĄCZYĆ, ponieważ wystukując numer telefonu na klawiaturze, w trakcie prowadzonej rozmowy, wcale nie łączymy się z innym numerem! W takiej sytuacji należy się bezwzględnie rozłączyć i dopiero wówczas wybrać numer telefonu 997 lub 112.
Ważne jest by taki apel, jak i sposób radzenia sobie w takich sytuacjach dotarły do jak najliczniejszej grupy, szczególnie osób starszych, dlatego policjanci apelują by przekazać taką informację członkom naszych rodzin czy sąsiadom. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy metodami na krewnego czy policjanta, tym mniej z nich da się oszukać.

/tekst. KMP NS