Przejdź do treści


Uciekł z miejsca zdarzenia, ale nie uciekł od odpowiedzialności

W niedzielę wielkanocną we Frycowej jakiś kierowca potrącił pieszego. Nie udzielając mężczyźnie pomocy, zostawił go na drodze w ciężkim stanie. Sprawca uciekając z miejsca zdarzenia, nie uciekł jednak od odpowiedzialności, bo już po kilkunastu godzinach został zatrzymany przez sądeckich policjantów i trafił do aresztu.

W niedzielę (1 kwietnia) ok. godz. 23.00, dyżurny sądeckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na drodze w rejonie szkoły we Frycowej, leży krwawiący mężczyzna. Na miejsce zdarzenia szybko udali się policjanci oraz służby ratunkowe, które zabrały mężczyznę w ciężkim stanie do szpitala.

Funkcjonariusze zastali na miejscu kilka osób, które przejeżdżając drogą gminną Frycowa – Zawodzie, zauważyły leżącego mężczyznę i zatrzymały się przy nim. Policjanci rozpytali te osoby i ustalili, że przy leżącym zatrzymały się dwa samochody, a następnie do kierowcy i pasażerów tych pojazdów podeszła jeszcze grupa kilku osób, które tamtędy przechodziły.

Policjanci wykonali liczne czynności procesowe, m.in. oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczyli ślady. Na podstawie zebranych materiałów błyskawicznie ustalili samochód, który mógł brać udział w zdarzeniu oraz potencjalnego sprawcę. Gdy w poniedziałek wielkanocny przed południem funkcjonariusze sprawdzili wytypowaną posesję, okazało się, że na jej terenie znajduje się uszkodzony samochód osobowy. Zatrzymali mężczyznę, który poprzedniej nocy nim podróżował i jeszcze tego samego dnia postawili mu zarzuty.

22 latkowi, za potrącenie pieszego i ucieczkę z miejsca zdarzenia, grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (art. 177 § 2 w związku z art. 178 § 1 kk). Sądeccy policjanci wnioskowali do prokuratury o zastosowanie wobec sprawcy środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 4 kwietnia sąd przychylił się do tego wniosku i mężczyzna trafił już do aresztu.

/KMP Nowy Sącz