Przejdź do treści

Trzy nowe karetki w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym

Trzy nowe karetki w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym - Fot. Maria Olszowska

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma trzy nowocześnie wyposażone karetki. O pozyskanie pieniędzy na zakup samochodów zabiegał m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Dzisiaj odbyło się oficjalne przekazanie karetek, w zakupie których pomogli m.in. ministrowie, wojewoda małopolski, władze Nowego Sącza, burmistrzowie i wójtowie kilku gmin. Pieniądze pochodziły również z budżetu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Trzy nowe karetki podmienią najstarsze samochody Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, czyli de facto karetek nie przybędzie, ale tabor zostanie znacznie odmłodzony – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Stare karetki zostaną wycofane i będą w rezerwie. Zdobycie finansowania na zakup trzech nowych samochodów wymagało sporo zaangażowania wielu ludzi, ale cieszę się, że tak pozytywnie podeszli do naszej prośby. Tabor pogotowia nie był od kilku lat wymieniany. Nasze karetki poruszają się w trudnym terenie, mają do pokonania spore odległości i szybciej się zużywają. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie samochodów – muszą być one sprawne i dobrze wyposażone, aby szybko dojechać do pacjenta i uratować jego życie i zdrowie.

Starosta podziękował za pomoc w zdobyciu pieniędzy wiceminister zdrowia Józefie Szczurek – Żelazko, wojewodzie małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi, wicewojewodzie Józefowi Leśniakowi (który jako poseł w minionej kadencji wspierał działania starosty na szczeblu ministerialnym), a także lokalnym samorządowcom za dofinansowanie zakupu jednej z kartek. Są wśród nich: prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, wójt gminy Nawojowa dr Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach, wójt gminy Grybów Jacek Migacz. Pomocy finansowej udzieliła również Spółdzielnia Pracy Muszynianka i Fundacja Progresus.

– Sądeckie Pogotowie Ratunkowe powoli wychodzi na prostą dzięki wprowadzeniu i realizowaniu planu naprawczego – dodał starosta Marek Kwiatkowski. – Dziękuję za zaangażowanie dyrektor placówki Bożenie Hudzik i wszystkim pracownikom Pogotowia. Ich zawód jest jednym z najważniejszych – to oni przecież ratują nasze życie, a to wartość bezcenna.

Nowe karetki to:

  • volkswagen transporter – tzw. karetka „składkowa”. Pieniądze na jej zakup pochodziły od wojewody małopolskiego, z budżetu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, miasta Nowy Sącz, gmin: Podegrodzie, Nawojowa, Piwniczna-Zdrój, Grybów oraz darczyńców: Spółdzielni Pracy Muszynianka i Fundacji Progresus. Karetka kosztowała 348 tysięcy złotych. Na jej zakup pozyskano 265 tysięcy złotych, a 70 tysięcy złotych Pogotowie dołożyło ze środków własnych. Samochód będzie stacjonował w podstacji w Łososinie Dolnej;
  • mercedes sprinter – karetka z programu rządowego Ministerstwa Zdrowia. Koszt – 400 tysięcy złotych. Pogotowia dołożyło 58 tysięcy złotych na zakup urządzenia do dekompresji klatki piersiowej. Karetka będzie jeździła po Nowym Sączu i zastąpi najstarszy samochód w taborze SPR;
  • mercedes z napędem na cztery koła – karetka zakupiona z dotacji premiera Mateusza Morawieckiego (pomagał były poseł Józef Leśniak). Koszt – 600 tysięcy złotych. Ma najważniejsze elementy wyposażenia medycznego (m.in. defibrylator, respirator, urządzenia do dekompresji klatki piersiowej). Karetka trafi do Podstacji w Grybowie, której zespół ma „do obsługi” rozległy teren (w kierunku Korzennej, Krynicy i Gorlic).

(olsz)
Fot. Maria Olszowska