Projekt „Podłęże–Piekiełko” nabiera tempa. Podpisano umowę na budowę kolejnego fragmentu linii między Tymbarkiem a Limanową. Powstaną tunel, estakada i nowe mosty, a szybkie pociągi skrócą podróże w regionie. W Nowym Sączu większość prac kolejowych jest już na finiszu.
Prace kolejowe w Nowym Sączu na finiszu
Na terenie Nowego Sącza zasadnicza część robót związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej została już praktycznie zakończona. W ostatnim czasie prowadzone było szlifowanie torów w Nowym Sączu i Marcinkowicach. To jeden z końcowych etapów prac, który pozwala wyrównać powierzchnię szyn, dzięki czemu przejazd pociągów staje się znacznie cichszy i płynniejszy. Efekty tych działań mają być odczuwalne dla pasażerów już w połowie roku.

Jednym z ostatnich miejsc, gdzie wciąż prowadzone są roboty, jest wiadukt na ulicy Starowiejskiej na osiedlu Helena. Wykonawca powinien tam zakończyć poprawki nawierzchni pod nową konstrukcją. Choć przejezdność została utrzymana, droga wciąż nie ma ułożonej ostatniej warstwy asfaltu, co utrudnia przejazd kierowcom. Obecnie prace w tym miejscu pozostają wstrzymane.
Umowa na odcinek Tymbark – Limanowa podpisana
Tymczasem inwestycja kolejowa w regionie wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na modernizację odcinka między Tymbarkiem a Limanową. Wartość kontraktu przekracza 1,6 mld zł brutto, a realizacją zajmie się konsorcjum firm Gülermak S.A. oraz Intop S.A. Prace mają potrwać 36 miesięcy.

W ramach zadania powstanie od podstaw fragment linii kolejowej nr 104 między Tymbarkiem a Limanową, a także część nowej linii nr 622 prowadzącej z Tymbarku w kierunku Szczyrzyca. Łącznie wybudowanych zostanie około 14 kilometrów nowych torów wraz z siecią trakcyjną. Inwestycja obejmuje również budowę 17 mostów i wiaduktów.
Trasa pomiędzy Tymbarkiem a Limanową zostanie częściowo poprowadzona nowym śladem, co umożliwi skrócenie czasu przejazdu. Pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 150 km/h. Po zakończeniu prac podróżni skorzystają z nowego przystanku w Koszarach oraz zmodernizowanej stacji w Tymbarku. Cała infrastruktura ma być dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.
Dodatkowo zaplanowano dziewięć bezkolizyjnych skrzyżowań z drogami, a także budowę nowych dróg i chodników w gminach objętych inwestycją.
Tunel i estakada w trudnym terenie
Najbardziej wymagającymi elementami nowej trasy będą duże obiekty inżynieryjne. Na odcinku między Tymbarkiem a Koszarami powstanie tunel kolejowy wraz z obiektem ewakuacyjnym. Z kolei do Limanowej pociągi wjadą estakadą od strony Łososiny Górnej.
Estakada o średniej wysokości około 9 metrów zostanie poprowadzona nad doliną potoku Sowlinka. Zarówno tunel, jak i estakada będą miały około dwóch kilometrów długości. Obiekty te są częścią większego systemu konstrukcji powstających w ramach projektu „Podłęże–Piekiełko”.
Szybsze podróże w południowej Małopolsce
Nowy przebieg linii kolejowej ma znacząco skrócić czas podróży w regionie. Po zakończeniu inwestycji najszybsze pociągi pokonają trasę z Limanowej do Nowego Sącza w około 20 minut. Dojazd z Limanowej do Krakowa ma zająć około 40 minut.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że inwestycja ma przynieść realne korzyści mieszkańcom regionu.
„Działamy dla mieszkańców Limanowej, Tymbarku i wielu innych miejscowości, które zyskają na tej wielomiliardowej inwestycji. Wierzę, że nowe tory przyniosą rozwój gospodarczy i społeczny. Ten projekt to ogromne wyzwanie na etapie budowy, ale również ogromne korzyści po jej zakończeniu” – powiedział.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak zaznaczył, że projekt jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w południowej Polsce.
„Podłęże-Piekiełko to kluczowy projekt infrastrukturalny w południowej Polsce. Dzisiaj podpisana umowa to kolejny ważny etap w jego realizacji”.
Największa inwestycja kolejowa w regionie
Modernizacja odcinka Tymbark – Limanowa jest częścią największego obecnie projektu kolejowego w Polsce. Program „Podłęże–Piekiełko” obejmuje modernizację i elektryfikację 75 kilometrów linii Chabówka – Nowy Sącz oraz budowę 58 kilometrów zupełnie nowej trasy, która połączy Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.
Docelowo nowa infrastruktura znacząco poprawi komunikację między Krakowem, Podhalem i Sądecczyzną. Najszybsze pociągi będą pokonywać trasę Kraków – Nowy Sącz w około godzinę, natomiast podróż ze stolicy Małopolski do Zakopanego ma potrwać około 90 minut.
Jak podkreśla prezes Polskich Linii Kolejowych Piotr Wyborski, projekt nie zwalnia tempa.
„To kolejna w ostatnich dniach umowa podpisana dla projektu „Podłęże-Piekiełko”. Nasza największa inwestycja nie zwalnia tempa. Jeszcze w tym roku pociągi wrócą na odcinek z Nowego Sącza do Marcinkowic, a do 2030 roku stworzymy kompletne połączenie kolejowe, które pozytywnie odmieni Małopolskę”.
Kolej, która zmieni Sądecczyznę
Nowa linia kolejowa ma kluczowe znaczenie dla całej Sądecczyzny. Szybsze i bardziej niezawodne połączenia kolejowe mają ułatwić codzienne podróże mieszkańców, a także wzmocnić rozwój gospodarczy regionu. Dzięki modernizacji infrastruktury kolej wraca do roli jednego z głównych środków transportu w południowej Małopolsce.
/źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
