Stan licznika pojazdu w grudniu 2020 roku wskazywał 312 tys. km, a niemal rok później o 38 tys. km… mniej

Opublikowano 6 października 2021 przez
Stan licznika pojazdu w grudniu 2020 roku wskazywał 312 tys. km, a niemal rok później o 38 tys. km… mniej
Liczniki i zegary na desce rozdzielczej samochodu – zdjęcie ilustracyjne KMP NS

Ponad  38 tysięcy kilometrów – o tyle różniły się wskazania drogomierza podczas kontroli drogowej od stanu odnotowanego przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego pojazdu. Teraz policjanci wyjaśniają jak doszło do tych rozbieżności. W myśl znowelizowanego na początku 2020 roku prawa, jest to przestępstwo, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Policjanci, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, już od blisko dwóch lat spisują stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do ewidencji tej trafiają także odczyty dokonywane przez diagnostów podczas okresowych przeglądów technicznych pojazdów.

1 października br.  w Mochnaczce Niżnej policjanci z Komisariatu Policji w Krynicy Zdroju, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Fiat Ducato. Kiedy mundurowi sprawdzili stan licznika pojazdu okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz fiata wskazywał 273 800 km, natomiast w grudniu 2020 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował  312 000 km, czyli  38 200 km więcej niż obecnie.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe. Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje  zaświadczenie.

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu, stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd” (link: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”(link: https://historiapojazdu.gov.pl/).

/źródło: KMP Nowy Sącz