Przejdź do treści


Seniorze nie daj się oszukać! – Uwaga na oszustwa metodami na policjanta i na córkę

Oszustwo na córkę - fot. ilustracyjna KMP w Nowym Sączu

Sądecka Policja otrzymała dzisiaj zgłoszenia dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na córkę”.

W ubiegłym tygodniu oszuści podający się za fałszywych policjantów podjęli kilka prób wyłudzenia pieniędzy od seniorów zamieszkujących Nowy Sącz, na szczęście starsze osoby w porę przerwały rozmowę i nie dały się oszukać. W związku z kolejnymi próbami wyłudzenia pieniędzy sądeccy policjanci ponawiają apel o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy.

Dzisiaj, tj. 17 czerwca oszuści dzwonili na telefony stacjonarne i podawali się za córkę rozmówców. Informowali, że miała wypadek samochodowy lub go spowodowała, w związku z czym pilnie potrzebuje gotówki. Na szczęście wszyscy seniorzy wykazali się czujnością i nie ulegli namowom przestępców, co uratowało ich oszczędności – informuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i dodaje – Pamiętajmy, w momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać w podobny sposób, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanci radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną! Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997/112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego).

/źródło: KMP Nowy Sącz