Przejdź do treści


Samochód osobowy wjechał pod pociąg w Barcicach. To cud, że nikt nie ucierpiał

Zderzenie samochodu osobowego i pociągu w Barcicach

W niedzielę 15 maja około godziny 11.40 w Barcicach samochód osobowy wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg PKP Intercity relacji Krynica-Zdrój – Kraków.

Do zdarzenia doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Samochodem osobowym marki audi A4 podróżował tylko kierowca, który na szczęście nie został poszkodowany. Pociągiem podróżowało około 180 osób, które nie zgłaszały dolegliwości. Pojazd po zderzeniu odbił się od lokomotywy i pozostał na przejeździe kolejowym. Pociąg zatrzymał się około 200 metrów za przejazdem. Na miejscu działania prowadzili strażacy z JRG nr 2 w Nowym Sączu, OSP Barcice oraz Pogotowie Ratunkowe. Kierujący samochodem osobowym po przebadaniu przez ratowników medycznych pozostał na miejscu zdarzenia.

Okoliczności tego zdarzenia ustalają policjanci. Jednak wszystko wskazuje na to, że kierowca Audi zignorował zasady bezpieczeństwa podczas próby przejechania przez przejazd kolejowy. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, jednak takie sytuacje na przejazdach kolejowych bardzo często kończą się tragicznie. Dlatego przypominamy 7 zasad ratujących życie:

  1. Żółta naklejka PLK – Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!