Przejdź do treści


Sądeckie powietrze może skracać życie nawet o kilka lat. Alarmujący raport WHO o jakości powietrza w polskich miastach

Panorama Nowego Sącza

Raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie jest Żywiec, w pierwszej dziesiątce niechlubnego rankingu znalazło się także sześć innych Polskich miast. Co gorsza z raportu wynika także że aż 33 na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, pod względem powietrza to Polskie miasta.

W najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia Nowy Sącz znalazł się na 14 miejscu w Europie i na 7 w Polsce pod względem zanieczyszczonego powietrza. Przypomnijmy, w poprzednim raporcie opublikowanym przez WHO Nowy Sącz był na 3 miejscu w Europie i 2 w Polsce.

Za fatalny stan jakości powietrza w Nowym Sączu tak jaki i w pozostałych Polskich miastach odpowiedzialne są nie ekologiczne piece wykorzystywane w prywatnych domach a także brak świadomości mieszkańców. Najgorsza sytuacja ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, kiedy to mieszkańcy miasta zaczynają ogrzewać swoje domy na własną rękę. Nowy Sącz próbuje walczyć ze smogiem na różne sposoby: Straż miejska kontroluje domowe paleniska i karze za spalanie śmieci, urzędnicy organizują akcje i szkolenia promujące ekologię, uruchomiono program Kawka, który ma zachęcić do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

raport WGO

Kilka lat życia w smogu wywołuje chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera 45 000 osób.

Aktualny stan jakości powietrza w Nowym Sączu można sprawdzić na stronie: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/stacja/8/parametry/wszystkie

Źródło danych: WHO