Przejdź do treści


Sądecka Policja podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji

źródło: KM Policji w Nowym Sączu

Od początku wakacji Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu prowadzi działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2016”, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i gości odwiedzających Sądecczyznę.

Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, w pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji doszło do 69 wypadków drogowych w których rannych zostało 101 osób oraz 209 kolizji. W tym okresie nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku.

25 czerwca do 31 lipca br. sądeccy policjanci skontrolowali 3427 pojazdów. Pod szczególnym nadzorem znalazły się autobusy turystyczne. Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego jeszcze przed wyjazdem w trasę –w efekcie tych działań skontrolowano 25 autokarów (23 komunikacji krajowej i 2 komunikacji międzynarodowej).

Sądeccy Policjanci ujawnili 2755 wykroczeń drogowych, za które nałożono 2067 mandaty karne (w tym 1 dot. autobusów), skierowano także 115 wniosków o ukaranie oraz zastosowano 573 pouczenia. Ponadto zatrzymano 47 praw jazdy i 73 dowodów rejestracyjnych w tym 43 za zły stan techniczny pojazdów.

Policjanci w okresie wakacyjnym szczególną uwagę zwracają na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy przez wszystkich podróżnych w pojeździe oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Kontrole ujawniły 349 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 1 przypadek niewłaściwego przewozu dzieci. Ponadto przez cały okres wakacji stosowana jest zaostrzona procedura kontrolna polegającą na każdorazowym sprawdzaniu stanu trzeźwości kierującego podczas kontroli drogowej. Pozwoliło to na ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu 69 nietrzeźwych kierujących.

Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną. wakacje to okres gdzie na terenie województwa małopolskiego policjanci organizują i uczestniczą w szeregu akcjach profilaktycznych, podczas których m.in. promowane są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu