Przejdź do treści

Sądecka policja ma nowego czworonożnego funkcjonariusza

Sad z przewodnikiem

Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu ma nowego czworonożnego funkcjonariusza. To 1,5-roczny owczarek belgijski. Sad, bo tak się nazywa, ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach dwa miesiące temu.

W Sułkowicach przeszedł kilkumiesięczne specjalistyczne szkolenie, co umożliwia mu teraz wykonywanie służby jako pies patrolowo-tropiący. Jego obowiązki obejmują przede wszystkim przeszukiwanie terenu, tropienie śladów ludzkich (m.in. sprawców przestępstw czy osób zaginionych), podejmowanie pościgu za przestępcami, udział w zabezpieczaniu różnego rodzaju wydarzeń, a także obrona swojego przewodnika w niebezpiecznych sytuacjach.

Sad trafił pod opiekę sierżanta sztabowego Mateusza Złockiego, który stale nadzoruje jego postępy w dziedzinie posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony. Wszystko po to, by stworzyć zgrany duet oparty na współpracy i wzajemnym zaufaniu, niezbędny w czasie pełnienia służby.

Owczarki belgijskie są szeroko wykorzystywane przez różne służby na całym świecie ze względu na ich doskonałe zdolności w wielu dziedzinach. Są często szkolone i używane jako psy policyjne do ścigania przestępców, patrolowania terenów czy wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Ich wysoka inteligencja, skoncentrowana uwaga i posłuszeństwo czynią je idealnymi partnerami dla służb bezpieczeństwa.

/źródło: KMP Nowy Sącz