Przejdź do treści


Sądecka Deklaracja Wyborcza

Ratusz w Nowym Sączu - Fot. Maciej Berowski

Sądecka Deklaracja Wyborcza to ponadpartyjne porozumienie podpisane, między innymi, przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, SLD, Nowoczesnej i KOD-u.

Deklaracje podpisało w sumie osiem ugrupowań, stowarzyszeń i organizacji opozycyjnych, które chcą wystawić wspólnego kandydata na prezydenta Nowego Sącza oraz jedną listę do rady miasta w jesiennych wyborach samorządowych.
Wśród sygnatariuszy porozumienia nie ma Koalicji Nowosądeckiej, której kandydat cztery lata temu niemal pokonał Ryszarda Nowaka, startującego wówczas z poparciem PiS w wyścigu o fotel prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Brak udziału w porozumieniu potwierdza wiceprezes stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka, Jacek Żelasko – Nie chcemy brać udziału w politycznych rozgrywkach. Nam zależy na tym, by ludziom w Nowym Sączu żyło się lepiej, by miasto się rozwijało – podkreśla jednak, że trzeba dążyć do rozwiązywania bardzo wielu problemów miasta wspólnie ze wszystkimi środowiskami, w tym także z członkami partii politycznych z Nowego Sącza.

W tym miejscu należy zaznaczyć że w wyborach samorządowych przynależność kandydatów do konkretnych partii politycznych jest sprawą drugorzędną. Kandydat na prezydenta miasta czy burmistrze nie bierze się z znikąd i zazwyczaj jest dobrze znany lokalnej społeczności. A w przypadku kandydatów, którzy już kiedyś sprawowali urząd na wybranym stanowisku, wyborcy mieli doskonałą okazje przekonać się jak kandydat dbał o ich sprawy.