Przejdź do treści


Sądecczyzna. Wjechała na przejazd kolejowy i zderzyła się z drezyną – Dostała 3 tys. zł mandatu

mgła tory kolejowe

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę 11 maja, kilka minut przed godziną 9 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Chomranicach. Kierująca osobowym peugeotem mieszkanka powiatu nowosądeckiego nie dostosowała się do sygnalizacji świetlnej  i wjechała na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle w wyniku czego zderzyła się z drezyną.

– Po dotarciu policyjnego patrolu we wskazane miejsce, okazało się, że sprawczynią kolizji jest 43-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego. Mundurowi ustalili, że kierująca samochodem marki Peugeot, ignorując sygnał nadawany przez sygnalizację świetlną, wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowo-drogowy, nie ustępując pierwszeństwa przejeżdżającej drezynie, która zahaczyła o jej samochód. – Relacjonuje Aneta Izworska z sądeckiej policji.

Kierująca peugeotem oraz maszynista byli trzeźwi. Sprawczyni kolizji za swoje nieodpowiedzialne zachowanie została ukarana mandatem w wysokości 3 tys. złotych. Tym razem nikt nie ucierpiał, jednak takie sytuacje na przejazdach kolejowych bardzo często kończą się tragicznie. Dlatego przypominamy 7 zasad ratujących życie:

  1. Żółta naklejka PLK – Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

/źródło: KMP Nowy Sącz