Przejdź do treści


Sądecczyzna. Weekendowi nietrzeźwi kierowcy, którym grożą poważne konsekwencje karne i finansowe

Pijany kierowca – fot. KM Policji w Nowym Sączu

Spora ilość alkoholu we krwi nie przeszkodziła czterem kierowcom by w miniony weekend wyruszyć w drogę. Dwóch z nich miało w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu, przy czym jeden doprowadził do czołowego zderzenia z innym pojazdem. Wszyscy zostali skontrolowani przez sądeckich policjantów, a teraz grożą im poważne konsekwencje karne i finansowe.

Pierwszy z nieodpowiedzialnych rekordzistów jechał w piątek 6 listopada o godzinie 23.30 ulicą Lwowską. Drugiego funkcjonariusze zatrzymali dzień później, w sobotę 7 listopada gdy mając w organizmie ponad 2,5 promila, po godzinie 17 przemierzał ulicę Zdrojową w Nowym Sączu. Zapewne z uwagi na stan upojenia, doprowadził do kolizji drogowej, zjeżdżając na przeciwległy pas jezdni, co skutkowało czołowym zderzeniem z innym pojazdem. Na szczęście skończyło się bez obrażeń, jednak nietrudno sobie wyobrazić jak to zdarzenie mogło się skończyć…

Dzień później, w niedzielę 8 listopada policjanci zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych. Pierwszy, mimo tego, że w organizmie miał ponad promil alkoholu, po godzinie 9 jechał ulicą Szeroką w Chełmcu. Drugi przed 16 przemierzał motorowerem ulicę Tarnowską w Nowym Sączu, mając we krwi ponad pół promila.

Jazda pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia!

Takie sytuacje nie tylko skutkują zaostrzonymi sankcjami prawnymi i finansowymi, ale stwarzają ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, dlatego zawsze gdy podejrzewamy, że inny kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, powinniśmy zawiadomić Policję. W efekcie zadbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, czy nawet życie, ale również o bezpieczeństwo wielu innych osób.

 

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM POD WPŁYWEM ALKOHOLU

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda po spożyciu alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni.  Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

 

NIE POZWALAJ NA JAZDĘ PO PIJANEMU, BO MOŻE WŁAŚNIE RATUJESZ CZYJEŚ ŻYCIE

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

/źródło: KMP Nowy Sącz