Przejdź do treści


Sądecczyzna. W ostatnich dniach Policjanci zatrzymali 15 nietrzeźwych kierowców

Sprawdzanie trzezwosci - Fot. KMP Nowy Sącz

Jazda pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może kosztować innych zdrowie a nawet życie. Niestety mimo licznych apeli policjantów i surowych kar na Sądecczyźnie nie brakuje wciąż kierowców na „podwójnym gazie”.

W ciągu ostatnich 12 dni sądeccy policjanci zatrzymali 15 nietrzeźwych kierowców. Rekordzistą była kobieta, która  miała w organizmie 3,4 promila alkoholu.

Wieczorem 8 maja w miejscowości Popowice mężczyzna mający w organizmie ponad 2,2 promila alkoholu stracił panowanie nad pojazdem i wyjechał w przydrożne drzewo. Nocą 11 maja we Florynce policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie, a dodatkowo przebieg jego pojazdu był mniejszy o blisko 108 tysięcy kilometrów od tego odnotowanego przez diagnostę podczas ostatniego przeglądu. Następnego dnia na ulicy Batalionów Chłopskich w Nowym Sączu, kierująca, która miała w organizmie 1,2 promila alkoholu, uderzyła w przejeżdżającą ciężarówkę cofając z parkingu na jezdnię. Natomiast 14 maja w Naszacowicach kierujący nie dość, że miał w organizmie promil alkoholu, to jeszcze kierował pomimo cofniętych uprawnień.

Niechlubną rekordzistką, jeśli chodzi o „wydmuchane” promile jest kobieta, która kilka dni temu przyjechała do jednego ze sklepów w Świniarsku. Na miejscu zwróciła uwagę pracownic, które podejrzewały, że może być pijana. Gdy wsiadła do zaparkowanego przed sklepem samochodu i zaczęła ruszać, pracownice podbiegły do pojazdu, zatrzymały go, wyjęły kluczyki ze stacyjki, a następnie o całym zdarzeniu powiadomiły Policję. Kiedy mundurowi przybyli we wskazane miejsce przeprowadzili badanie na trzeźwość – okazało się, że kobieta miała w organizmie 3,4 promila alkoholu! Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, a dwa dni później usłyszała zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Teraz będzie musiała ponieść konsekwencje swoich czynów.

Surowe konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni.  Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.

 Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

/źródło: KMP Nowy Sącz