Sądecczyzna. Sprawcy znęcania nie są bezkarni. Wielu z nich trafiło do więzienia

Opublikowano 30 grudnia 2017 przez
Sądecczyzna. Sprawcy znęcania nie są bezkarni. Wielu z nich trafiło do więzienia

Policjanci zatrzymali kilkunastu mężczyzn, którzy znęcali się nad najbliższymi, a następnie wnioskowali do prokuratury, a ta do sądu o zastosowanie wobec sprawców środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tych wniosków i mężczyźni trafili za kraty.

Dwunastu zatrzymanych mężczyzn łączy to, że wszyscy znęcali się nad najbliższymi i każdy z nich trafił do więzienia, a ponadto to, że każdemu za popełnienie tego przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Początkowo policjanci ze Starego Sącza zatrzymali trzech mieszkańców gminy Łącko: 19-latek znęcał się nad matką i siostrą, a 39-latek – nad swoją żoną, podobnie jak 46-latek. Funkcjonariusze zatrzymali również 24-latka z gminy Podegrodzie, który znęcał się nad rodzicami i rodzeństwem oraz 43-latka, który znęcał się nad żoną i synem.

Kolejnego z mężczyzn starosądeccy policjanci zatrzymali 25 grudnia. Nawet atmosfera świąt nie powstrzymała 22-latka z gminy Stary Sącz od znęcana się nad matką. Podobnie jak w przypadku pozostałych podejrzanych starosądeccy policjanci wnioskowali do prokuratury, a ta do sądu o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztowania. Decyzją sądu, 27 grudnia mężczyzna trafił do aresztu.

Dwa dni przed wigilią również policjanci z Krynicy-Zdroju zatrzymali 18-letniego mieszkańca tej miejscowości, który znęcał się nad matką i młodszym bratem. On również w oczekiwaniu na wyrok trafił do aresztu na dwa miesiące, jednak za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat więzienia.

Takimi samymi konsekwencjami kończyły się również inne sprawy dotyczące znęcania nad najbliższymi do których doszło na Sądecczyźnie (a to tylko niektóre z przykładów). Za kraty trafili również 40-latek i 56-latek z terenu gminy Nawojowa. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 59-latka z terenu gminy Chełmiec oraz dwóch sądeczan w wieku 36 i 32 lat. Wobec każdego z nich na wniosek policji, a następnie prokuratury sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na zjawisko przemocy domowej nie można pozostawać obojętnym. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem nie wahaj się powiadomić o tym Policji. W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich najbliższych, nie pozwalaj, by sprawca pozostał bezkarny. Tym bardziej, że jak wskazują powyższe przykłady, po zgłoszeniu takiej sprawy organom ścigania sprawcy ponoszą konsekwencje swoich czynów, a pokrzywdzeni uwalniają się od swoich oprawców.

/KMP Nowy Sącz